piątek, 19 kwietnia 2013

Socjaliści i Demokraci: UE musi wyeliminować z prawa nierówność ze względu na płeć




Ugrupowanie Socjalistów i Demokratów (S&D) w Parlamencie Europejskim poparło w środę, 17 kwietnia, rezolucję PE wzywającą Komisję Europejską do wyeliminowania luk w prawodawstwie pozwalających na nierówne traktowanie osób ze względu na ich płeć.
Opracowany przez eurodeputowaną S&D Zitę Gurmai projekt rezolucji jest propozycją reakcji na werdykt Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w tak zwanej sprawie Test-Achat odnoszącej się do dyskryminacji płciowej w praktyce działania firm ubezpieczeniowych.

„Wzywamy Komisję do dokonania przeglądu prawodawstwa UE pod kątem możliwej dyskryminacji i z intencją wyeliminowania niekonkretnych sformułowań, na które wskazuje sprawa Test-Achat, aby zapewnić, żę nowe zasady nie będą stanowić uszczerbku dla europejskich konsumentów – powiedziała Zita Gurmai, prezentując projekt. – Domagamy się również większej przejrzystości i zapewnienia obywatelom UE pełnej wiedzy na temat ich praw. Rok 2013, ogłoszony Europejskim Rokiem Obywateli, jest dobrą po temu okazją.”

„Często mamy do czynienia z lukami pomiędzy europejską legislacją a jej implementacjami w państwach członkowskich. Z tego powodu grupa S&D od dawna zwracała się do Komisji z wnioskami o zaprezentowanie szczegółowego raportu na temat wdrażania unijnego prawa w państwach UE – wyjaśniła. – Niektóre państwa wdrażają je częściowo, inne wykorzystują kryzys jako wymówkę aby stępić ostrze walki z dyskryminacją. Czegoś takiego nie możemy zaakceptować.”

Dyrektywa UE w sprawie równości ze względu na płeć weszłą w życie 21 grudnia 2004 r. Zakazuje, między innymi, opartej na płci dyskryminacji w dostępie do produktów i usług. Jej sformułowania dają jednak państwom członkowskim możliwość zezwolenia na różnicowanie warunków ubezpieczeń w przypadkach, gdy różnica płci wpływa na ocenę ryzyka.

Belgijski związek konsumentów Test-Achat w 2010 r. wniósł do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości powództwo, iż takie ujęcie sprawy, jak formułuje ją dyrektywa, jest niezgodne  z zasadą równego traktowania kobiet i mężczyzn w prawie Unii Europejskiej. Trybunał przychylił się do wniosku i dał sektorowi ubezpieczeń rok na dostosowanie się do werdyktu.

W rezultacie państwa UE musiały dokonać zmian w prawie regulującym zasady ubezpieczeń do 21 grudnia 2012 r.

Źródło: Lewica24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz