piątek, 5 kwietnia 2013

RELACJA: Kongres szwedzkich socjaldemokratów



W Göteborgu (Szwecja) 3 kwietnia rozpoczął się 37. Kongres Szwedzkiej Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej (SAP), który potrwa do 7 kwietnia. W jego trakcie 350 delegatów z całego kraju przyjmie nowy program partii "Priorytety polityczne na przyszłość" i wybierze m. in. przewodniczącego. Dyskusja odbywać się będzie w ramach paneli dyskusyjnych, które mają swoje miejsce drugiego dnia Kongresu, tak aby każdy delegat miał zapewnioną możliwość zabrania głosu i wpływ na kształt programu.
Gośćmi Kongresu są przedstawiciele partii socjaldemokratycznych i korpusu dyplomatycznego z całego świata. Szwedzcy socjaldemokraci szczycą się swoimi kontaktami międzynarodowymi, których tradycja sięga czasów Olofa Palme (legendarnego premiera Szwecji i lidera socjaldemokratów). Kongres Sveriges Socialdemokratiska Arbetareparti– Socialdemokraterna – to za każdym razem duże i znaczące wydarzenie w międzynarodowym ruchu socjaldemokratycznym. Dla gości zagranicznych został zorganizowany przez Olof Palme International Center specjalny panel dyskusyjny nt. "Postępowej polityki zagranicznej". Olof Palme Center to organizacja działająca przy partii Socjaldemokratycznej m. in. dla promocji demokracji na świecie.

Ostatni Kongres w Göteborgu odbył się w 1993 roku, na rok przed wygranymi przez socjaldemokrację wyborami parlamentarnymi w Szwecji. Socjaldemokraci liczą również na wygraną w przyszłorocznych wyborach. Szwedzka Partia Socjaldemokratyczna skupia ponad 100 tys. członków i jest największym ugrupowaniem na szwedzkiej scenie politycznej. 90 z 350 delegatów po raz pierwszy uczestniczy w Kongresie. Najmłodszy z nich  ma 18 lat. 

Tematami wystąpienia obecnego lidera socjaldemokratów Stefana Lofvena były m. in. praca, finanse i edukacja. Zapowiedział on zapewnienie najniższego bezrobocia w całej UE (dziś w Szwecji wynosi ono nieco ponad 8 proc.). Kolejne priorytety to  dbanie o finanse publiczne i edukacja. – „Jeśli finanse publiczne tracą, traci welfare state (państwo dobrobytu)” - mówił lider szwedzkich socjaldemokratów. W obszarze edukacji celem socjaldemokratów są małe przyjazne klasy, a także wzmocnienie pozycji nauczycieli a planem do realizacji - stworzenie równych warunków dla wszystkich uczniów, na każdym poziomie edukacji.

Nowy program socjaldemokratów zawiera następujące priorytety: 
- rozwój gospodarczy, 
- więcej miejsc pracy, 
- edukacja, 
- dobrej jakości system dobrobytu, 
- ochrona środowiska 
- budowa sprawiedliwego świata. 

W trakcie Kongresu przemawiał również przewodniczący Egipskiej Partii Socjaldemokratycznej, która powstała niespełna 18 miesięcy temu w trakcie tzw. wiosny arabskiej. W czasie panelu dyskusyjnego dla gości zagranicznych,  Ingvar Carlsson, były premier Szwecji i lider partii,  podkreślał, że kraje Unii Europejskiej muszą kontynuować swoją współpracę. Nie ma alternatywy dla Unii Europejskiej, musimy się rozszerzać i rozwijać naszą współpracę - mówił Carlsson. Jednocześnie zwrócił uwagę, że w obecnej Unii brakuje solidarności pomiędzy państwami. Ingvar Carlsson wprowadzał Szwecję do Unii Europejskiej w 1994 roku, kiedy odbyło się tam referendum w sprawie członkostwa.

Tomasz Kalita

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz