piątek, 26 lipca 2013

STANOWISKO ZK SLD w sprawie zmian i nowelizacji budżetu


Stanowisko Zarządu Krajowego SLD
w sprawie zmian i nowelizacji budżetu na rok 2013

Przedstawiony przez rząd projekt zmian w ustawie o finansach publicznych i zapowiadana nowelizacja tegorocznego budżetu to przyznanie się do zasadniczych błędów w prowadzonej polityce gospodarczej  i w rezultacie  dramatycznego stanu finansów państwa. 
Zaproponowane przez rząd zmiany znoszące tzw. pierwszy próg ostrożnościowy są skutkiem przymusu ekonomicznego wynikającego z błędnego planowania i niekompetencji koalicji PO-PSL.

Zwiększenie deficytu budżetowego w propozycji rządu nie służy pobudzeniu wzrostu gospodarczego, nie daje impulsu inwestycyjnego czy też nie jest wyrazem tzw. antycyklicznej polityki gospodarczej. Zaproponowane rozwiązania mają jedynie odsunąć od Ministra Finansów realne prawdopodobieństwo odpowiedzialności  i dać mu wolną rękę w dalszym zadłużaniu kraju.

Klub Poselski SLD już pół roku temu, w trakcie dyskusji nad budżetem na 2013 rok ostrzegał, że zaproponowane w nim wskaźniki są nierealne i niemożliwe do spełnienia. Jednak Rząd i Minister Finansów budował „zieloną wyspę” zamiatając problemy finansów publicznych pod dywan, tylko, że pod dywanem już nie ma miejsca.

Dyskusja o zmianie progów ostrożnościowych bez zaprezentowania choćby zarysu planu antykryzysowego, kierunków zmian polityki gospodarczej,  przynajmniej podstawowych inwestycji, które finansowane byłyby przez zwiększony deficyt – jest wyrazem braku odpowiedzialności i próbą realizacji w Polsce „greckiego” scenariusza zadłużania państwa.

SLD oczekuje od rządu przedstawienia pakietu ustaw antykryzysowych służących:
1. Powrotowi krajowej gospodarki, do tempa wzrostu nie mniejszego niż 3 %;
2. Aktywnemu zaangażowaniu się państwa w proces inwestycji stymulujących rozwój gospodarczy;
3. Przygotowaniu pakietu osłonowego dla osób najbiedniejszych, które najsilniej dotyka kryzys gospodarczy;
4. Stworzeniu ponadpartyjnego organu doradczego i kontrolnego – Rady Fiskalnej, który pozwoli na niezależną od Ministra Finansów kontrolę nad finansami państwa. 
Rząd w poszukiwaniu stabilizacji finansów publicznych woli podnosić podatki dotykające najbiedniejszych (VAT) – zamiast wykorzystywać takie źródła dochodów jak podatek od transakcji finansowych wprowadzony już w kilkunastu krajach UE.
Rząd szukając oszczędności decyduje się też na ograniczanie o kolejne 8 miliardów inwestycji pobudzających wzrost gospodarczy, zamiast skupić się ograniczaniu szarej strefy, która przybrała w Polsce niespotykane od lat rozmiary. 

SLD apeluje do rządu o:
- wprowadzenie podatku od transakcji finansowych,
- przyjęcia pakietu rozwiązań ograniczających szarą strefę służącą masowemu wyłudzaniu podatku VAT,
- ograniczenie skali marnotrawienia środków publicznych, które tylko w ubiegłym roku przekroczyły wartość 50% deficytu budżetowego,
Zarząd Krajowy SLD rekomenduje Klubowi Poselskiemu Sojuszu, głosowanie za odrzuceniem propozycji likwidacji pierwszego progu ostrożnościowego i nowelizacji budżetu na rok 2013 ze względu na: 
brak przedstawienia przez rząd planu ratowania finansów publicznych,  
brak jakiegokolwiek, nawet krótkookresowego, programu zapewnienia wzrostu gospodarczego, 
brak projektu ustawy o nowej regule wydatkowej. 

Nie akceptujemy również „hazardowej” procedury uchwalania tej ustawy bez żadnej konsultacji z partnerami społecznymi. Nie będziemy również popierać chaosu i degradacji finansów publicznych. Nie będziemy tolerować manipulacji, oszukiwania parlamentu i opinii publicznej przez Ministra Finansów, z czym mamy do czynienia nie tylko przy okazji tej ustawy. Głosując przeciwko rządowemu projektowi ustawy wyrażamy jednocześnie wotum nieufności wobec ministra finansów i całego rządu. 


Warszawa, 25 lipca 2013 r. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz