środa, 17 lipca 2013

Rozszerzenie obywatelstwa i prawa głosu, integracja i inicjatywa Europe Plus – deklaracja



Godnie obchodząc rok 2013 jako Europejski Rok Obywateli, chcemy wyciągnąć rękę do wszystkich nowych Europejczyków, których wciąż nie uznaje się za pełnych obywateli naszych społeczeństw.

Obywatelstwo to podstawa projektu europejskiego – a skoro tak, musimy zdać sobie sprawę, że co najmniej dwa pokolenia obywateli krajów trzecich w Unii Europejskiej przez ostatnie dwie dekady chodziły tu do pracy, na studia, rodziły się i wychowywały w Europie. Ci sami obywatele wciąż napotykają różnorakie przeszkody, które nie pozwalają im odgrywać pełnej roli w europejskiej polis.

Obywatelstwo może być ważnym krokiem w tym procesie, ale faktyczne włączenie do polis, obejmujące zatrudnienie, edukację czy głosowanie, uzależnione jest także od innych, nierzadko krytycznych czynników. Mając to na względzie, musimy przyznać, że wielu obcokrajowców formalnie uzyskuje z biegiem lat obywatelstwo. Jednak wciąż nie czują się w pełni równi, nie czują się wkluczeni, wciąż na wiele sposobów nie są w stanie materialnie korzystać z praw obywatelskich. Dyskryminacja, nierówności i wykluczenie społeczne przyczyniają się do wytwarzania poczucia odrzucenia, a nawet rozpaczy, i utrudniają pełne obywatelskie uczestnictwo w życiu społecznym.

Unia Europejska została ufundowana na prawach podstawowych, zabezpieczeniu społecznym i sprawiedliwości społecznej. Wszystkie te elementy muszą być w pełni dostępne ludziom, którzy mieszkają i pracują w którymkolwiek z państw członkowskich, bez względu na to, skąd pochodzą.

Wierzymy, że owe miliony Nowych Europejczyków, którzy dołączyli do naszych społeczeństw, stały się pod wieloma względami ich częścią – i nie wolno nam dopuścić, by okazały się pokoleniami straconymi dla Europy.

Z zadowoleniem przyjmujemy program Prezydencji Litewskiej mający na celu wzmocnienie Rosnącej, Otwartej i Wiarygodnej Europy.

W naszym pojęciu Rosnąca Europa powinna uwzględniać demograficzne i gospodarcze wyzwania, z jakimi nasze społeczeństwa się konfrontują; powinna postrzegać imigrację w kategoriach kulturowej, ekonomicznej i społecznej szansy, przyciągać nowe talenty i zapewniać legalny wjazd i możliwość przekraczania granic w obie strony. To Europa, która daje gwarancję, iż wszyscy pracujący i studiujący w Europie nie są „gośćmi”, są równi sobie i cieszą się pełnymi prawami.

Według nas Europa Otwarta to taka, która nawiązuje polityczne, gospodarcze i społeczne partnerstwo z krajami pochodzenia imigrantów, prowadzi z nimi dialog na temat handlu, rozwoju, demokracji, a jej celem jest nie tylko uszczelnianie granic, ale też ułatwianie pełnoprawnego poruszania się studentom, badaczom, pracownikom i zwykłym przyjezdnym.

Naszym zdaniem Wiarygodna Europa ustala jasne reguły wjazdu i pobytu w porozumieniu z partnerami społecznymi oraz władzami na poziomie krajowym i lokalnym, dzięki czemu Nowi Europejczycy, przybywający po to, by pracować, studiować, prowadzić badania czy ze względów rodzinnych, nie będą „gośćmi drugiej kategorii”, ale obywatelami naszej wspólnej polis.

Z tego powodu zwracamy się do Ministrów państw członkowskich UE, którzy zbiorą się na najbliższej Radzie ds. Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych w dniach 18-19 lipca w Wilnie, aby dokonali przełomu w unijnej polityce imigracyjnej i postawili obywatelstwo, mobilność, integrację i inkluzję w centrum tego nowego, globalnego podejścia.

Unia Europejska musi:

- Zachęcać państwa członkowskie do tego, by ułatwiały dostęp do obywatelstwa dzieciom urodzonym na terytorium tych państw lub dzieciom, które w nich ukończyły pełny cykl edukacyjny  - z poszanowaniem dla narodowych różnic w konkretnych zapisach legislacyjnych, ale zgodnie z ustalonymi wspólnymi dla Europy zasadami;

- Stopniowo rozszerzać prawa obywatelskie na obywateli krajów trzecich będących długoterminowymi rezydentami;

- Przedsięwziąć rewizję swojej polityki imigracyjnej, ułatwiać dostęp do zatrudnienia, dzięki ramom kompatybilności i zapotrzebowania rynków pracy, upewniać się, że migranci na terenie UE są w stanie cieszyć się prawami podstawowymi zapisanymi w Karcie UE – prawami każdej osoby, a nie tylko obywateli Unii Europejskiej – w tym podstawowymi prawami społecznymi i pracowniczymi. Bardzo ważne jest, aby dzięki tym ramom udało się pokonać utrwalone różnice zdań między Parlamentem i Radą, a także – by sprawnie i szybko przyjąć zaproponowane dyrektywy dotyczące wjazdu i pobytu pracowników sezonowych , jak również transferów wewnątrzkorporacyjnych – z pełnym poszanowaniem praw pracowniczych;

- Zagwarantować ratyfikowanie przez państwa członkowskie Konwencji ONZ o ochronie praw wszystkich pracowników migrujących i ich rodzin.

9 lipca 2013 r.

Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim


Źródło: Lewica24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz