piątek, 19 lipca 2013

SLD: Powołajmy Radę Fiskalną!


SLD wraca do swojego pomysłu powołania Rady Fiskalnej. Cel: kontrolować działalność ministra finansów i przedstawiać wiarygodne informacje dotyczące finansów państwa. Projekt w tej sprawie już raz został odrzucony głosami PO i PSL. Ale w związku z ostatnimi niepokojącymi informacjami o finansach publicznych i bezradnością ministra Jacka Rostowskiego, Sojusz znów podejmie próbę, by przekonać Sejm, a zwłaszcza PSL o konieczności powołania Rady Fiskalnej. 

Składamy ten projekt po raz kolejny, będziemy składali do skutku, aż przejdzie, aby powstała w Polsce instytucja, która byłaby złożona z ekonomistów, ludzi nauki, którzy informowaliby, przedstawiali diagnozę, kontrolowali sytuację finansów państwa oraz przedstawiali wiarygodne informacje dotyczące danych makroekonomicznych  - tłumaczył rzecznik SLD Dariusz Joński. I zaznaczył: -Zaufanie do ministra finansów, po tym wszystkim, co się ostatnio dzieje jest bliskie zeru. 

Przypomnijmy: we wtorek premier Donald Tusk zapowiedział zwiększenie deficytu o 16 mld zł oraz cięcia na poziomie 8,6 mld zł. Nie sprecyzował jednak, kogo dotkną. Rząd zapowiedział też zawieszenie progu ostrożnościowego 50 proc. relacji długu publicznego do PKB. W sierpniu ma również przedstawić propozycję nowelizacji budżetu. 

Jak podkreślił Wojciecha Szewko, powołanie Rady Fiskalnej jest potrzebne po to, aby żaden z ministrów finansów "nie mógł czarować kolejnymi, nieprawdziwymi danymi dotyczącymi stanu finansów publicznych". Przypomniał także, że powołanie Rady Fiskalnej to jeden z czterech punktów planu ratunkowego dla gospodarki i finansów publicznych Sojuszu. - Rada Fiskalna częściowo rozwiązuje problem wiarygodności danych, na podstawie których pracują ludzie odpowiedzialni za proces ustawodawczy - argumentował Szewko. 

Zgodnie z projektem, Rada ma zapewnić niezależną od pozostałych organów władzy kontrolę nad jednostkami sektora finansów publicznych w zakresie planowanych przez nie wydatków, przestrzegania dyscypliny finansów publicznych oraz efektywnego i racjonalnego planowania długookresowych wydatków. 


Rada miała ponadto analizować zgodność polityki finansowej państwa z obowiązującymi regułami fiskalnymi oraz ze zobowiązaniami międzynarodowymi Polski. W skład Rady mieli wchodzić: trzej członkowie powoływani przez Sejm, po jednym powoływanym na wniosek prezydenta, prezesa NBP, prezesa Polskiej Akademii Nauk.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz