czwartek, 25 lipca 2013

Klub SLD pisze do Prezesa Trybunału Konstytucyjnego


Członkowie Klubu Poselskiego SLD podpisali się pod listem do Andrzeja Rzeplińskiego, w którym domagają się przyspieszenia procedowania Wniosku Rzecznika Praw Obywatelski dotyczącego świadczeń pielęgnacyjnych dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

My, niżej podpisani posłowie Klubu Poselskiego SLD, zwracamy się z gorącą prośbą  o przyśpieszenie rozpatrzenia Wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 24 czerwca 2013 roku o stwierdzenie niezgodności art.11 ust.1 i 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012r.o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012 r. poz.1548) z zasadą zaufania do państwa i prawa oraz zasadą ochrony praw nabytych wynikających z art.2 Konstytucji RP - piszą we wstępie członkowie klubu SLD.

Oto pozostała treść listu:

Szanowny Panie Prezesie,

Do 30 czerwca 2013 roku zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa , każdy z opiekunów osób niepełnosprawnych, który podjął się opieki  i spełniał szereg wymogów ustawowych, mógł liczyć na pomoc w formie świadczenia pielęgnacyjnego w kwocie 520 złotych  miesięcznie oraz na opłacenie składek emerytalno-zdrowotnych od tego świadczenia.

Zdecydowana większość opiekunów osób niepełnosprawnych uzyskała prawo do świadczenia pielęgnacyjnego „ na stałe” , co było zgodne z ustawą o świadczeniach rodzinnych przez zmienione zasady. Od lipca 2013 r. ok. 250 tysięcy opiekunów  nie dostaje  już świadczenia , nie ma też prawa do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego oraz nie mogą się  też zarejestrować jako osoby bezrobotne, bo  nie mają wymaganej gotowości do pracy ze względu na codzienną konieczność opieki nad niepełnosprawnymi.


Tysiące zdesperowanych opiekunów osób niepełnosprawnych prosi o pomoc władze publiczne, w tym posłów na Sejm RP o zmianę ich dramatycznej sytuacji materialnej. Wobec powyższego ze względu na bardzo ważny interes pokrzywdzonych obywateli  wnosimy o przyśpieszenie rozpatrzenia Wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich w powyższej sprawie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz