piątek, 1 lutego 2013

Korzyści i zagrożenia oraz implikacje prawne przystąpienia Polski do strefy EURO



Polska pozostając poza strefą euro będzie spychana na peryferie procesu decyzyjnego. Powinniśmy więc domagać się od polskiego rządu, aby jak najszybciej zdecydował się co do przynajmniej zarysów koncepcji prowadzącej nas do strefy wspólnej waluty - mówił Przewodniczący SLD Leszek Miller podczas konferencji Instytutu Europejskiego.
- Polska pozostając poza strefą eurą będzie spychana na peryferie procesu decyzyjnego. Powinniśmy więc domagać się od polskiego rządu, aby jak najszybciej zdecydował się co do przynajmniej zarysów koncepcji prowadzącej nas do strefy wspólnej waluty - zaapelował w czwartek na specjalnej konferencji  "Kalendarz przystąpienia Polski do strefy euro" szef SLD Leszek Miller. 
Zdaniem byłego premiera w przeciwnym wypadku nasz głos w Unii będzie coraz mnie znaczący. - I będziemy przekazywali sygnały, że dobrowolnie godzimy się na to, aby nie uczestniczyć w gronie decydentów, a więc w tym gronie, w którym podejmuje się zasadnicze makroekonomiczne decyzje - przekonywał Miller. 

Szef Sojuszu podkreślił, że w rządzie Donalda Tuska nie ma jasności co do żadnej daty przyjęcia euro ani terminu spełnienia niezbędnych do tego kryteriów. Powodowane jest to m.in. strachem rządzących przed ewentualną reakcją opinii publicznej, która coraz mniej chętnie aprobuje przystąpienie do eurolandu. 

Szef Sojuszu zachęcał jednak do podjęcia dyskusji na temat daty przyjęcia wspólnej unijnej waluty, a także możliwych korzyści i zagrożeń z tym związanych. 

Z kolei były minister sprawiedliwości Jerzy Jaskiernia omówił kwestie dotyczące koniecznych zmian w konstytucji związanych z przyjęciem euro. Zaś ekspert SLD ds. ekonomicznych Wojciech Szewko przekonywał, że przystąpienie do eurolandu może przynieść Polsce wiele korzyści gospodarczych. 

Konferencje zorganizował Instytut Europejski 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz