piątek, 1 lutego 2013

Grzegorz Pietruczuk: 16 lat w oczekiwaniu na ustawę o petycjach!



Art. 63. Konstytucji RP mówi, że każdy ma prawo składać petycje, wnioski i skargi w interesie publicznym, własnym lub innej osoby za jej zgodą do organów władzy publicznej oraz do organizacji i instytucji społecznych w związku z wykonywanymi przez nie zadaniami zleconymi z zakresu administracji publicznej. Tryb rozpatrywania petycji, wniosków i skarg określa ustawa.
Sęk, w tym chciałoby się rzec, że do tej pory kwestii petycji, żadna ustawa nie określała a konstytucyjny zapis dający społeczeństwu słuszne narzędzie demokratyczne nie był realizowany.
Obecnie, do połowy lutego trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu ustawy o petycjach. 
Projekt, który obecnie jest w konsultacjach społecznych jest wynikiem pracy grupy senatorów i zyskał status inicjatywy ustawodawczej. 
Propozycję ustawy przedstawia Parlamentarny Zespół ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. 

Jak czytamy w Uzasadnieniu projektu ustawy o petycjach, inicjatorzy podkreślają, że prawo petycji jest publicznym prawem podmiotowym o charakterze roszczeniowym.
Rodzi po stronie adresatów petycji, określonych w art. 63 Konstytucji RP, obowiązek
zbadania sprawy (rozpatrzenia), a więc zajęcia stanowiska i udzielenia odpowiedzi
podmiotowi składającemu petycję. Prawo petycji musi także zagwarantować temu
podmiotowi niestosowanie wobec niego negatywnych konsekwencji, jeżeli tylko treść petycji nie ma znamiona przestępstwa.

Art. 2. Projektu ustawy o petycjach wskazuje, że, 
1. Petycja może być złożona przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę
organizacyjną niebędącą osobą prawną do organu władzy publicznej, a także do organizacji lub instytucji społecznej, wykonującej zadania zlecone z zakresu administracji publicznej.
2. Petycja może być złożona w interesie publicznym, podmiotów ją składających
lub podmiotów trzecich za ich zgodą.
3. Przedmiotem petycji mogą być sprawy dotyczące życia zbiorowego lub wartości
wymagających szczególnej ochrony w imię dobra wspólnego, mieszczące się w zakresie zadań i kompetencji organu władzy publicznej będącego jej adresatem albo w zakresie wykonywanych przez organizację lub instytucję społeczną będącą jej adresatem zadań zleconych z zakresu administracji publicznej.
4. Celem petycji jest skłonienie adresata do podjęcia określonego działania, zaniechania podjętego działania lub zajęcia określonego stanowiska.

16 lat po przyjęciu Konstytucji to zbyt długi okres na uregulowania ustawowe. 
Cieszy jednak, pewien trend, który można zaobserwować na przestrzeni kilku ostatnich lat. Trendem tym jest bowiem coraz większa świadomość znaczenia bezpośrednich narzędzi, którymi mogą posługiwać się mieszkańcy danych wspólnot. 

Jest sprawą absolutnie priorytetową aby partycypacja społeczna utrwalała się  a społeczna kontrola nad sprawującymi władzę miała możliwości realizacji swojej funkcji. 

Grzegorz Pietruczuk 
Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego
www.grzegorzpietruczuk.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz