wtorek, 26 lutego 2013

Czy kolejne miasto w Polsce dofinansuje in vitro? Szczecin na TAK!



Jak się chce, to można. Kluby SLD i PO w Szczecinie połączyły swoje siły. Czy zabiegi in vitro w tym mieście będą dofinansowywane w tym mieście?
Jak donosi Gazeta Wyborcza Szczecin może być drugim w Polsce miastem, którego mieszkańcy mogą liczyć na dofinansowanie zabiegów in vitro przez samorządu. Przypomnijmy, że dzięki SLD ten pomysł jest już realizowany w Częstochowie. 

Radni przy głosach sprzeciwu PiS,  nawet bez wyraźnego wsparcia prezydenta Piotra Krystka przegłosowali taką pomoc z budżetu miasta od połowy 2013 do połowy 2016 r. Przeznaczyli zatem na ten cel 1,32 mln zł, do jednego zabiegu samorząd dopłacać będzie 2 tys. zł, a jedna para może liczyć na dofinansowanie do trzech zabiegów. Czego jeszcze potrzeba? Pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych.

Przez skomplikowany układ w radzie miasta los uchwały nie był pewny. Gazeta Wyborcza opisuje go tak: Szczecinem rządzi bezpartyjny Piotr Krzystek, który stworzył koalicję PiS-SLD. Finansowania zabiegów in vitro z pieniędzy samorządu prezydent nie popiera. Podobnie jeden z jego koalicjantów - klub PiS. Natomiast drugi z koalicjantów - klub SLD - postanowił poprzeć projekt finansowania zabiegów przygotowany przez opozycyjny klub PO. Jeszcze w poniedziałek rano wejście tego projektu do porządku obrad wisiało na włosku, bo nie chciała się pod nim podpisać Hanna Sokulska, radca prawny rady miasta. Podpis w końcu złożyła.

Po burzliwej dyskusji za finansowaniem in vitro z budżetu Szczecina zagłosowali wszyscy radni SLD i prawie wszyscy radni PO, poparła ich także jedna radna niezrzeszona. Przeciwko byli radni PiS, radni z prezydenckiego klubu Szczecin dla Pokoleń oraz Jan Stopyra, przewodniczący Rady Miasta Szczecina.

Mamy więc sytuację, w której Szczecin może nie będzie wcale chwalił się drugim takim rozwiązaniem w Polsce, pomimo tego, że go będzie realizował. Dla prezydenta Krystka jest to element zbędny i nie najważniejszy w gospodarce miasta. 

źródło: Gazeta Wyborcza

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz