czwartek, 28 lutego 2013

800 tysięcy polskich dzieci cierpi głód



Na zlecenie Polskiej Fundacji Pomocy Dzieciom Maciuś ” zostały przeprowadzone badania dotyczące głodu i niedożywienia dzieci w Polsce. Okazuje się, że skala problemu jest ogromna. Około 800 tysięcy dzieci w naszym kraju cierpi głód lub potrzebuje dodatkowych posiłków. 
Polska Fundacja Dzieciom „Maciuś” przeprowadziła badania po to, by skuteczniej zaplanować pomoc potrzebującym dzieciom. Badanie zostało przeprowadzone na reprezentatywnej próbie ogólnopolskiej nauczycieli, pedagogów i pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, a także Powiatowych Centr Pomocy Rodzinie przez Dom Badawczy MAISON. Rozpoczęło się w styczniu 2013 roku i zakończyło w lutym 2013 roku.

Z badań wynika, że skala problemu jest ogromna. W opinii nauczycieli, pracowników szkoły i pracowników ośrodków pomocy społecznej prawie, co dziesiąte dziecko w Polsce jest niedożywione. Oznacza to, że około 800 tysięcy dzieci w naszym kraju cierpi głód lub potrzebuje natychmiast dodatkowych posiłków. Okazuje się również, że większość dzieci nie otrzymuje praktycznie żadnej pomocy poza szkołą. 

Najwięcej niedożywionych dzieci jest w województwie pomorskim i dolnośląskim; równocześnie w województwie dolnośląskim jest największy odsetek szkół/gmin, w których nie są wdrożone programy pomagające niedożywionym dzieciom, podobnie w województwie świętokrzyskim.Skala problemu jest najmniejsza  województwach podlaskim i małopolskim. W województwach lubuskim i zachodniopomorskim dożywianie jest wdrożone w praktycznie wszystkich szkołach. Największy problem z głodem występuje jednak w  dużych miastach. 

Z badań  przeprowadzonych w 2010 roku wynika, że Polska zajmowała trzecie miejsce w Europie ze względu na skalę niedożywienia dzieci. Gorsza sytuacja miała miejsce tylko w Bułgarii i Rumunii. Pod względem ubóstwa Polska jest na 24 miejscu z 29 krajów Europejskich. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że 30% biednych mieszkańców Polski to dzieci i młodzież, która nie skończyła 18 lat. Co piąte dziecko, które wychowało się w ubóstwie do końca życia boryka się z problemem nędzy. Z doświadczenia Fundacji „Maciuś” wynika, że w skali Polski ponad 10% uczniów pozostaje poza obszarem działań opieki społecznej i innych instytucji działających w zakresie dożywiania.

Badanie do pobrania >>>
Więcej: Centrum Ignacego Daszyńskiego >>>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz