poniedziałek, 18 lutego 2013

Sojusz dla Dolnoślązaków



Sojusz dla Dolnoślązaków
„Sojusz dla Dolnoślązaków” to hasło wyborcze, z jakim dolnośląska lista Sojuszu Lewicy Demokratycznej wystartuje w najbliższych wyborach samorządowych.
„Sojusz dla Dolnoślązaków” to także hasło wynikające z doświadczeń SLD w Samorządzie Województwa Dolnośląskiego oraz codziennych kontaktów z mieszkańcami Dolnego Śląska.
Diagnoza problemów społecznych, rozwiązywanie ich w porozumieniu z lokalną społecznością oraz realizacja lewicowych założeń programowych zakładających troskę o ekonomiczne podstawy bytu Dolnoślązaków, zwrócenie szczególnej uwagi na grupy zagrożone wykluczeniem społecznym i ekonomicznym, wyrównywanie szans, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, budowa nowoczesnej świadomości lokalnej Dolnoślązaków oraz mądrego, nie wykluczającego inaczej myślących, patriotyzmu, to niektóre z wątków poruszonych w wystąpieniu przewodniczącego SLD na Dolnym Śląsku, Radosława Mołonia, wicemarszałka województwa dolnośląskiego.
Przedmiotem szczególnej troski SLD jest także edukacja młodego pokolenia oraz działania zmierzające do ograniczenia skali bezrobocia wśród absolwentów szkół i uczelni oraz problemy służby zdrowia. Niebezpieczeństwem jest także paraliżujący konflikt w obrębie formacji prawicowych, przenoszący się coraz bardziej z polityki sejmowej na grunt samorządowy.
Radosław Mołoń – Przewodniczący RD SLD zaproponował Marka Dyducha na funkcje Szefa Sztabu Wyborczego w wyborach Samorządowych, propozycja została przyjęta.
SLD dla Dolnego Śląska – 2 lata w samorządzie
Celem konferencji „SLD dla Dolnego Śląska – 2 lata w samorządzie” jest także  podsumowanie osiągnięć Sojuszu w pierwszej połowie kadencji samorządowej 2010-14.
SLD odgrywa dziś znaczącą rolę na społecznej, samorządowej i politycznej mapie Dolnego Śląska posiadając w szeregach swych członków m.in. Prezydenta Legnicy, Tadeusza Krzakowskiego, 5 burmistrzów, 1 wiceburmistrza, 2 starostów powiatowych, 6 wicestarostów, 5 wójtów i ponad 500 radnych wszystkich szczebli samorządu.
W Samorządzie Województwa Dolnośląskiego SLD reprezentowane jest przez 4 radnych.
Wśród departamentów i wydziałów nadzorowanych przez wicemarszałka Radosława Mołonia znajdują się: Departament Spraw Społecznych (Wydział Edukacji i Nauki, Wydział Kultury, Wydział Sportu i Rekreacji, Wydział Turystyki, Wydział ds. Osób Niepełnosprawnych, Wydział Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej) oraz Europejski Fundusz Społeczny (Program Operacyjny Kapitał Ludzki).
Wśród zaprezentowanych w trakcie konferencji inicjatyw o szczególnym znaczeniu społecznym znalazły się m.in.:

·         Modernizacja Centrów Kształcenia Zawodowego dla ponad 25.000 uczniów to pionierski w skali program kształcenia młodych ludzi w poszukiwanych na rynku zawodach.
·         Działania w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego: blisko 10,5 tys. nowych  miejsc pracy, 4967 miejsc w przedszkolach dla dzieci wiejskich, 10.414 osób, które otrzymały bezzwrotne pożyczki na założenie własnej działalności, 5479 osób zagrożonych wykluczeniem, które wzięły udział w specjalnych zajęciach.
·         Utworzenie w 2011 Centrum Monitoringu Społecznego i Kultury Obywatelskiej, instytucji zajmującej się profesjonalną diagnozą potrzeb społecznych oraz analizą aktywności społecznych w sferze kultury i jej wymiarze społeczno-obywatelskim.
·         Cykl działań pod wspólnym tytułem „Dolnoślązacy – Unia Wielu Kultur” mających na celu kształtowanie i umacnianie świadomości regionalnej, budowy nowoczesnego, otwartego społeczeństwa, oraz przypominaniu i upamiętnianie osób i środowisk zasłużonych w budowę polskiego Dolnego Śląska.
·         Działania kulturalne na rzecz budowy nowoczesnego, tolerancyjnego społeczeństwa oraz mające na celu reanimację amatorskiego ruchu kulturalnego w dużych i małych miejscowościach Dolnego Śląska (m.in. Dolnośląski Festiwal Równości, Dolnośląska Liga Talentów)
·         Pierwsza od 10 lat podwyżka dla najsłabiej zarabiających pracowników kultury na Dolnym Śląsku (łącznie 2,5 mln zł)
·         Pionierski w skali kraju program nagród dla najlepszych absolwentów dolnośląskich uczelni wyższych (ponad 200.000 zł dla autorów najlepszych prac dyplomowych)
·         Sport: zwiększenie o 100 proc. stypendiów dla dzieci i młodzieży
·         Dolny Śląsk dla Królowej Sportu: program budowy boisk lekkoatletycznych realizowany wspólnie z samorządami gmin (15 mln zł. w latach 2013-2015)

·         Działania na rzecz osób niepełnosprawnych:
Dolny Śląsk bez Barier - program łamiący stereotypy o osobach niepełnosprawnych. Celem projektu było postawienie na potencjał osób z niepełnosprawnością, tak aby mogli w pełni uczestniczyć w życiu społecznym naszego regionu jako pełnoprawni jego mieszkańcy.
Sprawny Uczeń, pierwszy w Polsce projekt, który wspiera najmłodszych niepełnosprawnych. Stypendia ufundowane przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego, zostały przeznaczone kursy językowe, wakacyjne obozy i kolonie, podłączenie Internetu, a nawet dojazdy do szkoły.
Razem w Pełni Sprawni - celem projektu było wypracowanie metod na uwrażliwienie dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych na obecność i potrzeby osób niepełnosprawnych i ich środowiska.
GALERION - cykl wystaw plastycznych i warsztatów dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży.
Tworzenie godnych warunków życia i nauki w ośrodkachadopcyjno – opiekuńczych. Współpraca z Klubem Kibiców Niepełnosprawnych

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz