czwartek, 3 stycznia 2013

Balicki rzecznikiem Sojuszu ds. zdrowia



Marek Balicki został rzecznikiem SLD w sprawach dotyczących opieki zdrowotnej. Były minister zdrowia przedstawił trzy inicjatywy, którymi zajmie się Sojusz w najbliższym czasie.  - Rok 2013 to 15-ty rok funkcjonowania systemu ubezpieczeń zdrowotnych. To dobry moment, by spojrzeć, jak przez 15 lat zostały rozwiązane sprawy ochrony zdrowia w Polsce - mówił na konferencji Balicki. I zapowiedział przygotowanie specjalnego raportu.  - Do połowy roku powstanie raport oceniający to, co się dokonało w tym systemie. Oceniający, dlaczego po poprawie stanu zdrowia Polaków w latach 90., po wprowadzeniu ubezpieczeń zdrowotnych nastąpiło zahamowanie poprawy stanu zdrowia społeczeństwa. Dlaczego tak zły jest dostęp do leków, dlaczego kolejki się wydłużają. I dlaczego znowu szpitale wchodzą w wielki kryzys - podkreślił. 
Ale oprócz diagnozy, Sojusz chce też pokazać rozwiązanie problemów w służbie zdrowia. Zdaniem Balickiego błędem jest m.in. sprawdzanie Polaków pod względem opłacanych składek. - Po co weryfikować, czy 99 proc. obywateli co miesiąc opłaca składkę na ubezpieczenie zdrowotne. A wśród tego 1 proc., co są nieubezpieczeni są głównie osoby wykluczone społecznie - tłumaczy Balicki. I dodał: - Państwo powinno stworzyć warunki aby ten 1 proc. wykluczonych korzystał z systemu opieki zdrowotnej, a nie żeby wprowadzić elektroniczne, coraz bardziej zmodyfikowane systemy weryfikacyjne, żeby ich nie przyjąć do szpitala. 

Tym bardziej, że sam system weryfikowania Polaków, to koszt ok. 140 mln zł rocznie. Dlatego w  najbliższych miesiącach SLD przedstawi projekt ustawy wprowadzającego obywatelskie prawo do świadczeń opieki zdrowotnej. Wszyscy Polacy mieliby więc prawo do opieki zdrowotnej finansowanej z środków publicznych. - Zachowana byłaby dzisiejsza składka, zamieniona po prostu na podatek zdrowotny - zaznaczył były minister zdrowia. Kolejny problem, z którym zamierza się zmierzyć Sojusz, to losy szpitali, które na siebie nie zarabiają. - Ustawa o działalności leczniczej zmusza samorząd albo uczelnię medyczną albo do pokrycia straty, albo do przekształcenia w spółkę. To jest niebezpieczne rozwiązanie, bo część samorządów i uczelni nie będzie stać na pokrycie tej straty - mówił Balicki. I zapowiedział projekt ustawy znoszący przymus przekształcania w spółkę a także projekt o minimalnych norm zatrudnienia pielęgniarek w szpitalach przekształconych w spółki. 

Z kolei szef SLD Leszek Miller zapowiedział, że w przyszłości SLD przedstawi kolejnych rzeczników od poszczególnych tematów, m.in. gospodarki, finansów, rynku pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz