wtorek, 15 stycznia 2013

PE: Gwarancja dla młodzieży szansa na lepsze jutro dla młodych Europejczyków?


http://www.sld.org.pl/aktualnosci/3634-pe_gwarancja_dla_mlodziezy_szansa_na_lepsze_jutro_dla_mlodych_europejczykow.html

Europa zmaga się z najwyższym od dziesięcioleci poziomem bezrobocia wśród młodych. W poniedziałek Parlament Europejski przedyskutuje zaproponowany przez Komisję Europejską system gwarancji dla młodzieży, który miałby zapewnić odbycie stażu, szkolenia lub znalezienie pracy wszystkim młodym bezrobotnym obywatelom Europy, tym samym redukując do minimum niepożądane zjawisko. Posłowie zapoznają się bliżej z szacowanymi kosztami programu podczas debaty w Strasburgu.
Komisja Europejska proponuje, by każdy młody obywatel Europy (poniżej 25 roku życia) otrzymywał propozycję pracy, stażu lub szkolenia, nie później niż cztery miesiące od momentu ukończenia edukacji, lub przejścia na bezrobocie.

Aby system mógł prawidłowo działać, państwa członkowskie powinny nawiązać współpracę z zainteresowanymi stronami i zapewnić szybką reakcję urzędów pracy. Finansowanie gwarancji miałoby być wspierane przez Europejski Fundusz Socjalny i zintegrowane z politykami zatrudnienia każdego z państw członkowskich.

Lepsza przyszłość dla młodych

Przewodniczący PE Martin Schulz podczas spotkania z Radą 13 grudnia 2012 r. mówił: „Kryzys nie może okradać młodych Europejczyków z godnej przyszłości. Gwarancja dla młodzieży jest szalenie istotna, nie może pozostać jedynie zapisem na papierze. Cieszę się, że jest to jeden z głównych celów prezydencji Irlandii”.

W 2011 roku bezrobocie wśród osób młodych w Grecji i Hiszpanii przekroczyło 55 proc., a w samej Unii Europejskiej wzrosło do 21 proc. (5,5 mln osób). Skala jest ogromna - niemal dwukrotnie większa niż bezrobocie wśród osób dorosłych w większości państw członkowskich, a tego poziomu sięgnęła w ciągu zaledwie ostatnich czterech lat. Tylko 1/3 spośród bezrobotnych z grupy wiekowej 15-24 w 2010 roku, znalazło pracę w roku następnym.

Koszty

W 2011 roku 7,5 miliona osób w wieku 15-24 lat pozostawało bez pracy, szkolenia, bądź dalszej edukacji. Odbiło się to dość poważnie na gospodarce, która traci w tym przypadku 150 miliardów euro rocznie. Dla porównania, szacowany koszt funkcjonowania gwarancji w strefie euro każdego roku to 21 miliardów euro.

Dyskusja nad propozycją Komisji odbędzie się w poniedziałek wieczorem, podczas pierwszej w tym roku sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Link do transmisji na żywo (początek o 17.00) znajduje się po prawej stronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz