czwartek, 21 marca 2013

SLD: Wydłużyć urlop macierzyński dla matek pierwszego kwartału



Klub Sojuszu złożył w środę projekt nowelizacji Kodeksu Pracy, który zakłada wydłużony urlop macierzyński również dla matek I kwartału - czyli także dla tych kobiet, które urodziły dziecko od 1 stycznia do 17 marca 2013 r. 
Z wyliczeń SLD wynika, że potrzebne jest na ten cel ok. 500 mln zł. Skąd je wziąć? Posłowie Sojuszu proponują, by sfinansować to poprzez wprowadzenie podatku od transakcji finansowych. Taki podatek wprowadza właśnie 11 krajów Unii, m.in. Francja, Niemcy, Hiszpania, Portugalia i  Grecja. - Skoro inne kraje mogą tak zrobić, to może i Polska. W zależności od stawki, jaką Sejm przyjmie, budżetowe wpływy z tego podatku mogą sięgać od 10 do 30 mld -  mówił rzecznik SLD Dariusz Joński.

SLD chce również, by z 26 tygodni urlopu rodzicielskiego mogli korzystać obydwoje rodzice. - By mogli z niego korzystać solidarnie - albo tak, by co najmniej 4 tygodnie z urlopu korzystał jeden z rodziców, a pozostała część należałaby do drugiego. Przewidujemy również taką możliwość, że oboje rodzice mogliby korzystać z tego urlopu równolegle, na zasadach: pół etatu jeden rodzic, pół etatu - drugi. Etaty mogą zachodzić na siebie tak, by rodzice byli przy dziecku po pół dnia - tłumaczył poseł Ryszard Zbrzyzny. I dodał: - Jest to elastyczne podejście do sprawy, które dopasowuje istotę tego dodatkowego, 26-tygodniowego urlopu, do potrzeb obojga rodziców, którzy wychowują małe dziecko. 

SLD chce też wprowadzić bardziej czytelny sposób rozliczania świadczenia z tego urlopu - by w pierwszej części urlopu, tzw. macierzyńskiego, czyli pierwszych 26 tygodni, obowiązywała odpłatność na poziomie 100 proc., zaś w drugiej części: w okresie 26 tygodni urlopu rodzicielskiego - świadczenie było na poziomie 60 proc. 

- Rząd proponuje, że jeżeli się ktoś zdecyduje na skorzystanie z urlopu w całości, a więc w sumie z 12 miesięcy, to od samego początku będzie otrzymywał świadczenie na poziomie 80 proc. Nas takie rozwiązanie nie interesuje, bowiem korzystanie z drugiej części urlopu będzie zależało od decyzji rodziców, którzy mogą, ale nie muszą z tego skorzystać. Dlaczego więc zgodzić się na obniżanie świadczenia w I półroczu nie wiedząc, czy w II półroczu będziemy jeszcze z tego korzystać? - argumentował Zbrzyzny. 

Sojusz chce też zmiany dotyczącej prawa do opieki nad dzieckiem. Obecnie rodzice mogą skorzystać z 2 dni opieki nad dzieckiem mającym do 14 lat. SLD proponuje rozszerzyć tę zasadę na kolejne dzieci - Jeśli ktoś ma dwoje dzieci, proponujemy mu dodatkowy dzień. Jeżeli ma więcej niż troje dzieci, miałby kolejny, dodatkowy dzień. A więc w przypadku rodziny, która posiada więcej niż troje dzieci, byłyby to cztery dni dodatkowego urlopu na opiekę - zaznaczył Zbrzyzny.

Kolejna propozycja zmiany dotyczy bezpłatnego urlopu wychowawczego. Obecnie można z niego korzystać przez okres do trzech lat, pod warunkiem, że dziecko nie skończyło czterech lat. Nowelizacja zakłada, że z prawa do tego urlopu można będzie skorzystać na dziecko do piątego roku życia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz