wtorek, 28 maja 2013

Trzy kroki w ofensywie samorządowej SLD



Bank Pomysłów Samorządowych, zespół monitorowania samorządu czy pakiet ustaw, to składowe wielkiej ofensywy przed wyborami samorządowymi. Politycy SLD wskazali kierunki swojej strategii oraz otworzyli witrynę samorzadpomyslow.pl !!!

Na specjalnej konferencji prasowej w siedzibie Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie, Sekretarz Generalny SLD, Krzysztof Gawkowski oraz Krzysztof Klimczak zaprezentowali plan działań dla samorządu terytorialnego w Polsce. Składać się na niego mają trzy elementy.

BANK POMYSŁÓW SAMORZĄDOWYCH

Przez ostatni okres odbyliśmy 16 konferencji samorządowych, podczas których zgłaszano wiele problemów nurtujących radnych, wojtów czy burmistrzów z terenu całej Polski. Pojawiały się jednak także pozytywne rozwiązania i pomysły. Właśnie stąd wyszła koncepcja stworzenia portalu, na którym samorządowcy będą mogli wymieniać się tymi pomysłami. Każdy z użytkowników po zarejestowaniu się będzie mógł nie tylko zapoznać się z pomysłami, ale także dodawać swoje własne przemyślenia, z których będą mogli skorzystać inni - mówił o ogólnych założeniach powstałego portalu Krzysztof Klimczak, odpowiadający za wizerunek SLD. 

Witryna www.samorzadpomyslow.pl skierowana jest przede wszystkim dla samorządowców Sojuszu. Dostępna jednak będzie również dla zarejestrowanych użytkowników spoza partii.  Na stronie będzie można nie tylko zgłaszać pomysły, ale również oceniać już zgłoszone. Dodatkowo będzie można wyrazić swoją opinię dodając komentarz w odpowiednim polu. 

Nowa witryna SLD zawiera już pierwsze pomysły samorządowców. Wśród nich znalazły się takie inictatywy jak: Leczenie niepłodności metodą in vitro, poprawa usług dla osób niepełnosprawnych, jarmark staroci czy pomysł na walkę z ubóstwem. 

Leczenie niepłodności to program, dzięki któremu przysługuje możliwość jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3.000 zł, pod warunkiem przeprowadzenia co najmniej jednej procedury. Pozostałe koszty procedury ponoszą pacjenci. Do programu zostaną zakwalifikowane pary, nie mogące zrealizować planów rozrodczych poprzez naturalną koncepcję, które spełniają określone w projekcie kryteria. Celem projektu jest leczenie niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego w oparciu o określone standardy postępowania i procedury medyczne oraz poprawa dostępu dla mieszkańców do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności - możemy przeczytać nasamorzadpomyslow.pl. To opis programu, który został zrealizowany w Częstochowie, a który szerokim echem odbił się w całym kraju. Dzięki witrynie można w prosty sposób przenieść jego założenia do innej gminy. 

Z kolei poprawa usług dla osób niepełnosprawnych to, projekt mający na celu stworzenie kompleksowego systemu poprawy sytuacji życiowej osób niepełnosprawnych. Głównym jego zadaniem jest promocja aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych poprzez stworzenie miejsc pracy, rehabilitację oraz podniesienie jakości obsługi niepełnosprawnego odbiorcy usług publicznych. Również jego założenia oraz dokumentację znajdą zarejestowani użytkownicy portalu.

Ciekawym pomysłem, niemal gotowym do skopiowania jest tzw. Jarmark staroci, czyli pomysł na to jak społeczność lokalna może nauczyć się wykorzystywać rzeczy z tzw. drugiej ręki' (z ang. second hand). Przykładem może być telewizor, który jednej osobie może tylko zawadzać, gdzieś na strychu lub w piwnicy, a innej może posłużyć jako rzecz do codziennego użytku - pierwsza z tych osób zyskuje miejsce oraz pieniądze, natomiast druga za niską cenę przydatny towar. Taka idea zagościła właśnie podczas gnieźnieńskich Jarmarków, gdzie obok kolekcji antyków można także nabyć np. wózek dziecięcy, rower a nawet komputer. Jak zrobić taki Jarmark na własnym terenie? Wystarczy zapoznać się z projektem i skontaktowac z autorem pomysłu, który pozostawił swój adres e-mial właśnie na stroniesamorzadpomyslow.pl

Kolejny z pomysłów, to pomysł na walkę z ubóstwem, który  opiera się na współpracy miast, mającej na celu poprzez akcje i programy edukacyjne wzmocnić świadomość publiczną w kwestii walki z ubóstwem. Projekt realizowano w trzech miastach: Bielefeldzie, Rzeszowie i Estelí w 2010 i 2011 roku. Celem projektu było zaangażowanie jak największej liczby mieszkańców w realizację celów milenijnych Narodów Zjednoczonych ze szczególnym uwzględnieniem: walki z ekstremalnym ubóstwem i głodem, równouprawnienia płci i wzmocnienia roli kobiet, walki z HIV/AIDS, malarią i innymi ciężkimi chorobami, zapewnienia trwałości ekologicznej, odbudowy globalnego partnerstwa i rozwoju jak również sprawiedliwego handlu jako alternatywy handlowej. W tym celu w miastach partnerskich zostały przeprowadzone równocześnie kampanie informacyjne z wieloma akcjami. 

Bank Pomysłów Samorządowych powstaje z myślą o tych, którzy nie boją się wyzwań i nie boją się kopiować dobrych i gotowych rozwiązań.

ZESPÓŁ MONITOROWANIA

Oprócz Banku Pomysłów Samorządowych Sojusz zaplanował także kolejny krok. Chcemy powołać zespół monitorowania finansów samorządu na każdy szczeblu, gminy, powiatu i województwa. Tak, żebyśmy mogli służyć radą, ale także monitorować poczynania, dziś ministra Rostowskiego, ale w przyszłości każdego innego ministra finansów, który będzie chciał przekazywać środki finansowe do różnych regionów,  żeby wiedział jak wygląda sytuacjia i jak wiele samorządów nie będzie mogło skorzystać chociażby ze środków unijnych. Planujemy prowadzić nasz raport od czerwca tego roku, aż do wyborów w 2014 roku. Jego celem jest zapobieżenie sytuacji z lat 2010-2012, kiedy to wiele inwestycji zostało zaniedbanych, a banki odmawiały współfinansowania i środki trzeba było po prostu zwracać do Unii Europejskiej - powiedział w siedzibie SLD, Sekretarz Generalny partii Krzysztof Gawkowski. 

PAKIET USTAW

To jednak nie koniec. Trzecim krokiem będzie ofensywa legislacyjna. Co miesiąc będziemy przedstawiali projekty ustaw, które mają usprawnić działania samorządu terytorialnego w Polsce. Będą to ustawy systemowe, które mają ułatwić podejmowanie szybkich decyzji samorządom. Będą to także ustawy dotyczące finansów samorządu terytorialnego, czyli usprawnienia tych finansów, aby środków najzwyczajniej nie brakowało - mówili politycy SLD.

Już dziś przedstawiamy Państwu dwie takie ustawy. Są to ustawy zmieniające myślenie na temat roli samorządu terytorialnego w Polsce. Jedna z nich zmienia ustawę dotyczącą komisji trójstronnej i druga zmieniająca ustawę o komisji wspólnej rządu i samorządu - zapowiedział Krzysztof Gawkowski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz