czwartek, 23 maja 2013

Martin Schulz na szczycie UE: solidarność pomoże nam odzyskać zaufanie obywateli



Działajmy teraz, ocalmy pokolenie, które możemy utracić przez kryzys i walczmy z oszustwami podatkowymi, rujnującymi zmagania Europy i państw członkowskich - wzywał podczas otwarcia szczytu unijnego przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz. "Ta solidarność pomiędzy narodami i pokoleniami jest niezbędna w przywróceniu wiary i zaufania obywateli w Europę i politykę" - ostrzegał Schulz.
Katastrofalna sytuacja społeczna, wywołana przez nękający wiele Europejskich państw kryzys, z młodzieżą płacącą cene za coś, za co nie jest odpowiedzialna, oznaczają, że nie ma już czasu na opracowywanie długoterminowego podejścia do problemu - mówił podczas otwarcia unijnego szczytu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

Środki, takie jak inicjatywa na rzecz zatrudnienia młodych powinny zostać wprowadzone jak najszybciej, będąc odpowiednio finansowanymi na poziomie unijnym i oferując maksimum od samego początku - dodał, podkreślając, że "musimy być równie stanowczy w walce z bezrobociem wśród młodzieży, jak były kraje członkowskie, podczas ratowania europejskich banków".

Walka z oszustwami podatkowymi

Schulz zauważył, że w tych zmaganiach nie można zapomnieć o "dewastującym europejską gospodarkę zjawisku unikania opodatkowania, przynoszącego każdego roku nawet trylion euro strat". "Oszustwa podatkowe podkopują solidarność między państwami i obywatelami" - uznał Schulz i poprosił uczestników szczytu o podjęcie kroków w celu zminimalizowania tego zjawiska do 2020 r.

To - jak dodał - oznacza wymuszenie transparentności, wprowadzenie surowszych zasad i - jeśli zajdzie taka potrzeba - dotkliwych kar dla firm dokonującego "agresywnego zarządzania podatkowego" lub zwyczajnego oszustwa. Wiąże się to także z batalią przeciw rajom podatkowym oraz przyspieszeniem działań. Jako przykład błyskawicznego podejmowania decyzji, Schulz przywołał podpisanie umowy o współpracy podatkowej FATCA pomiędzy Szwajcarią a USA. "Umowa ta weszła w życie po zaledwie trzech miesiącach prac" - podkreślił.

Źródło: PE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz