czwartek, 23 maja 2013

PE: Przyjmuje wniosek S&D dot. celów energetyki odnawialnej na 2030 r.




We wtorek, 21 maja, Parlament Europejski poparł wezwanie ugrupowania Socjalistów i Demokratów (S&D) o bezzwłoczne ustalenie wiążącego poziomu udziału energetyki odnawialnej na 2030 r. Zdaniem S&D powinno się ustalić go na wysokości 45 procent. 
„Energetyka odnawialna odgrywa w Europie strategiczną rolę. Jest ważna nie tylko z punktu widzenia wpływu na środowisko, ale także ze względu na bezpieczeństwo energetyczne i konkurencyjność” – powiedziała rzeczniczka S&D do spraw energii Teresa Riera.

„Obecnie ustalony do osiągnięcia cel, czyli 20 procent w 2020 r., może zostać przekroczony. W przyszłości powinniśmy podnieść go do poziomu 40-45 procent” – dodała.

„Kluczowym elementem naszej strategii są badania i rozwojowe projekty. Musimy poprawić obecne technologie i wspierać nowe. Jeśli dokonamy postępu w tej dziedzinie, będziemy w stanie utrzymać wiodącą rolę Unii Europejskiej w światowej gospodarce i stworzymy nowe miejsca pracy” – oświadczyła europosłanka.

Autor poprawki, rzecznik grupy do spraw polityki przemysłowej, Bernd Lange, wskazał, że Komisja Europejska musi otrzymać w tej sprawie czytelny sygnał. „Musimy ograniczyć uzależnienie od paliw kopalnych, których ceny rosną i rosną. Musimy stworzyć czytelną perspektywę dla tych, którzy chcą inwestować w odnawialne źródła energii” – powiedział Lange.

„Ustalenie obecnie obowiązującego celu do osiągnięcia na 20 procent w 2020 r. nadało prawdziwy impet inwestycjom. Wyznaczyliśmy drogę i zachęciliśmy inwestorów. Teraz chcemy pójść dalej w tym kierunku. Musimy patrzeć w przyszłość, ku rokowi 2030” – mówił. 

Lange wskazał również na związaną z wymiarem energetycznym potrzebę większej integracji UE, która posłużyłaby lepszej koordynacji systemów energetycznych i wprowadzaniu technologii opartych na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii w skali całego bloku. Integracja powinna objąć również takie obszary jak sieci przemysłowe i dystrybucyjne.

„Musimy tak skroić nasz system wspierania energetyki odnawialnej, aby faworyzował najbardziej efektywnych partnerów i najlepsze technologie, w szczególności technologie magazynowania energii. Musimy w tym celu wypracować rozwiązania europejskie, a nie rozmieniać się na drobne. Tylko to pozwoli nam zagwarantować stabilne taryfy i ceny energii” – powiedział.

„Odnawialna energetyka i bezpieczeństwo inwestycji są kluczowe dla przyszłości rozwoju przemysłowego i miejsc pracy w Europie” – zakończył swoje wystąpienie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz