poniedziałek, 20 maja 2013

Podsumowanie pierwszego tygodnia akcji "WALKA O PRACĘ"!



http://www.sld.org.pl/aktualnosci/6491-podsumowanie_pierwszego_tygodnia_akcji_walka_o_prace.html

 

Akcja „Walka o Pracę” ruszyła w Polskę 11 maja. Od tamtej pory politycy SLD i działacze OPZZ wspólnie  odwiedzili już między innymi województwa łódzkie, małopolskie oraz świętokrzyskie. Podsumujmy pierwszy tydzień działań w terenie.
W trakcie akcji SLD "Walka o pracę" liderzy partii objeżdżają Polskę, a w szczególności regiony o największym bezrobociu. Celem jest rozmowa z mieszkańcami o ich perspektywach na pracę i największych problemach w ich regionie. Akcja została zainaugurowana 11 maja w Łodzi w zakładzie produkującym materace „Enkev Polska S.A” . W hali fabrycznej dyskutowano o sytuacji bezrobocia w Polsce oraz o braku pomysłu rządu na walkę z nim.

Szef SLD Leszek Miller powiedział wtedy, że Polska to kraj gdzie są dzieci bez przedszkoli, rodzice bez pracy, a dziadkowie bez godziwej emerytury. Aby tę sytuację zmienić, Sojusz musi mieć więcej posłów, tak aby PO odsunąć od władzy. Z kolei przewodniczący OPZZ Jan Guz mówił o potrzebie wspólnej walki związków zawodowych o godziwą pracę - walki o każde miejsce pracy. Trzeba zastanowić się jak pomagać dobrym zakładom przestrzegającym kodeks pracy - mówił działacz.

Politycy odwiedzili również Katowice. Tam wraz z przedstawicielami branżowych związków zawodowych wzięli udział w konferencji poświęconej sytuacji w górnictwie i branży hutniczej. Miller zaznaczył, że pilnie potrzebna jest modernizacja przemysłu górniczego tak, by zwiększyć jego konkurencyjność i obniżyć koszty wydobycia. - Nie może być tak, że zamyka się kopalnie, na zwałach zalega węgiel, a za murem kopalń sprzedawany jest tańszy węgiel z RPA.

Szefa SLD i OPZZ nie mogło również zabraknąć w Sosnowcu. Leszek Miller wraz z Janem Guzem spotkali się tam z pracownikami i związkowcami w nowym budynku parku naukowo-technicznego. W spotkaniu wziął udział również Skarbnik SLD, Kazimierz Karolczak.

Spotkaliśmy się w miejscu, które jest dowodem na skok cywilizacyjny, jaki dokonał się dzięki akcesji Polski do Unii. Ten gmach wybudowany za środki unijne trzeba jednak teraz wypełnić firmami rozwijającymi wysokie technologie. Tak, by Sosnowiec -niegdyś miasto węgla i stali - stał się miastem nauki i technologii. Nie da się tego jednak osiągnąć bez zaangażowania inwestycyjnego państwa - mówił szef Sojuszu. 

W ramach akcji SLD "Walka o pracę" Miller  i Guz przeprowadzili także rozmowy z mieszkańcami i związkowcami z Dąbrowy Górniczej.  Wynika z nich, że Śląsk ma nie tylko problem z bezrobociem, ale też z oświatą. Zarówno Miller, jak i Guz zapowiedzieli wsparcie dla zgłaszanych przez mieszkańców postulatów i przekazanie ich samorządowcom Sojuszu z terenu Zagłębia i Śląska.

Szef Sojuszu spotkał się także z  mieszkańcami i związkowcami Bełchatowa.  - Bełchatów jest przykładem ogromnego wysiłku inwestycyjnego, jaki był udziałem społeczeństwa w latach 70. ubiegłego wieku. Dzięki wysiłkowi ówczesnego państwa, możliwe było wybudowanie zarówno kopalni, jak i elektrowni - podkreślił były premier. - Nie może jednak być tak, że ostatnia rozbudowa kopalni węgla brunatnego wraz z elektrownią dokonana została za rządów SLD. Nie możemy zgodzić się na to, by brakowało propozycji pracy dla tych wszystkich, którzy nie znajdują zatrudnienia w kopalni czy elektrowni - dodał Miller.

Kolejny przystanek „Walki o pracę” to Myślenice. Do  Myślenic przyjechał Sekretarz Generalny Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Krzysztof Gawkowski. Towarzyszył mu również przewodniczący OPZZ Jan Guz. Gawkowski zaznaczył, że w Myślenice wcale nie są wyjątkiem w polskiej rzeczywistości. Praktycznie co trzeci młody mieszkaniec tego miasta nie może znaleźć zatrudnienia. Po wizycie w myślenickich zakładach Krzysztof Gawkowski udał się do Brzączowic,  a następnie wyjechał do powiatu brzeskiego, gdzie w okocimskim browarze spotkał się z samorządowcami, ale przede wszystkim mieszkańcami Brzeska. 

Kolejny dzień "Walki o Pracę" to spotkanie w Staszowie w woj. Świętokrzyskiem. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller wraz z Przewodniczącym OPZZ Janem Guzem spotkali się z mieszkańcami miejscowości oraz związkowcami położonej nieopodal kopalni siarki Siarkopol. Zarówno Leszek Miller jak i Jan Guz podkreślali potrzebę ścisłej współpracy jedynej lewicowej partii parlamentarnej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej z największym polskim związkiem zawodowym OPZZ, tak by wspólnie członkowie i sympatycy SLD oraz związkowcy związków skupionych w porozumieniu przeciwdziałali i skutecznie blokowali wszelkie działania skierowane przeciw pracownikom i ich rodzinom.

Do następnych  spotkań w ramach akcji „Walka o pracę” ma dojść już w kolejnym tygodniu. Przedstawiciele SLD oraz OPZZ mają odwiedzić między innymi województwa: pomorskie, lubelskie oraz mazowieckie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz