środa, 31 października 2012

Strasburg: Wyrok w sprawie Agaty z Lublina (Lewica24.pl).



http://www.sld.org.pl/aktualnosci/2260-strasburg_wyrok_w_sprawie_agaty_z_lublina_lewica24pl.html
Sprawa nieletniej dziewczynki, znanej jako „Agata z Lublina” jest kolejnym dowodem na to, jak bardzo nieskuteczne jest obowiązujące w Polsce prawo aborcyjne.
30 października 2012 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie P. i S. przeciwko Polsce. Sprawa nieletniej dziewczynki, znanej jako „Agata z Lublina” jest kolejnym dowodem na to, jak bardzo nieskuteczne jest obowiązujące w Polsce prawo aborcyjne.

W 2008 roku „Agata” zaszła w ciążę w wieku lat 14, a więc miała automatycznie prawo do przerwania ciąży będącej wynikiem czynu zabronionego. Mimo to szpitale w kilku miastach odmówiły jej wykonania legalnego zabiegu przerwania ciąży. Co więcej – nie została zachowana tajemnica lekarska, w efekcie czego osoby trzecie dowiedziały się o fakcie ciąży oraz decyzji jej przerwania. Tożsamość dziewczynki została ujawniona, a potem nieletnia została umieszczona w pogotowiu opiekuńczym po to, aby oddzielić ją od matki.

Dopiero po interwencji Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny ciążę Agaty przerwano w placówce oddalonej ponad 500 km od miejsca zamieszkania skarżącej.

Mimo ewidentnych naruszeń na drodze do realizacji prawa do legalnego przerwania ciąży, nie udało się skutecznie przed sądami polskimi uzyskać potwierdzenia przekroczenia prawa przez lekarzy. Dlatego właśnie w wyniku działań Federacji sprawa trafiła do Strasburga z zarzutem naruszenia przez Polskę prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego, wolności od nieludzkiego i poniżającego traktowania oraz prawa do wolności. W swoim wyroku Trybunał orzekł naruszenie przez Polskę wszystkich trzech praw i wolności gwarantowanych przez Konwencję.

Trybunał stwierdził, że Polska powinna zapewnić dostęp do aborcji w sytuacjach, w których przerwanie ciąży jest legalne. Po drugie, zdaniem Trybunału, w sprawie doszło do naruszenia przez Polskę obowiązku zakazu poniżającego i nieludzkiego traktowania. Trybunał orzekł, że nawet jeśli intencją nie było poniżenie dziewczynki, państwo polskie powinno było zauważyć fakt, że sprawa dotyczy dziecka, które znajduje się w sytuacji szczególnego zagrożenia.

To właśnie na instytucjach państwa ciąży obowiązek ochrony jednostki przed nieludzkim i poniżającym traktowaniem. W związku z tym Trybunał orzekł, że Polska dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania skarżącej.

Trybunał stwierdził także, że decyzja sądu o pozbawieniu małoletniej wolności, oddzieleniu jej od matki i umieszczeniu w państwowej placówce stała w sprzeczności z prawem do wolności gwarantowanym na gruncie art. 5 Konwencji.

Wyrok zobowiązuje Polskę do wypłaty zadośćuczynienia w wysokości 30 tysięcy euro, a jej matce, która także była skarżącą – 15 tysięcy euro. Dodatkowo państwo polskie pokryje dodatkowe koszty prowadzenia sprawy w wysokości 16 tysięcy euro.

Źródło: Lewica24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz