poniedziałek, 8 października 2012

Debata "Odeprzeć kryzys! Dogonić czas" już za nami. Będą kolejne!




Nie dla demokracji zgodnej z rynkiem. Tak dla rynku zgodnego z demokracją – tymi słowami szef SLD Leszek Miller otworzył konferencję „Odeprzeć kryzys! Dogonić czas”, która jest pierwszą z cyklu debat programowych, na które zamirza zaprosić Sojusz.

Spotkanie rozpoczęło się punktualnie o godz. 11 w Sejmie. - Chcemy wyjść poza program jednej partii politycznej, zdając sobie sprawę, że Polska  nie jest ani platformerska, ani pisowska, ani eseldowska, tylko jest naszym dobrem wspólnym – powiedział Miller otwierając debatę.

Przewodniczący SLD we wstępie wyznaczył także kierunek dyskusji, czyli tematy gospodarcze, które jednak powinny być połączone zawsze ze sferą społeczną.  Człowiek musi być zawsze ważniejszy niż rynek – dodał na wstępie L. Miller.

Społeczno-gospodarcza debata wypełniła sejmową sale po brzegi. Do udziału w dyskusji zaproszeni zostali politycy, ekonomiści i naukowcy. Z zaproszenie skorzystał również Minister Finansów, Jacek Rostowski, który przygotował referat „Kryzys w strefie euro, a sytuacja gospodarcza w Polsce”. 
W swym wystąpieniu bronił obecnej formy państwa, choć potwierdził przewidywania ekonomistów, że końcówka 2012 i cały rok 2013 może być bardzo trudny. Będzie spowolnienie gospodarcze, może nawet znaczące - mówł Rostowski. Doświadczenie ostatnich czterech lat pokazuje, że kiedy Europa ma problemy, to w Polsce jest relatywnie dobrze - dodał. Minister jest przekonany, że jeśli w Europie według prognoz zacznie się poprawiać w latach 2014 - 2015, to w Polsce będzie widać odbicie gospodarcze. Może nawet znaczące – dodaje.

W debacie udział wzięli specjaliści z dziedziny ekonomii. Dla dr Marcina Piątkowskiego z Banku Światowego kluczowe jest przyspieszenie i uproszczenie procesu zakładania firm. Założenie firmy przez Internet i najlepiej za darmo – mówił Piątkowski. Przykładem problemów administracyjnych przywołanym przez eksperta Banku Światowego jest założenie altanki. Jej wybudowanie wiąże się niemal z takimi samymi pozwoleniami, które należy uzyskać, by założy elektronie atomową – mówił M. Piątkowski. Według niego to jeden z powodów zmniejszenia ilości inwestycji w Polsce.

Dyskusja miała też szerszy kontekst. Rozpatrywano problemy Polski na tle Unii Europejskiej. Do tego zagadnienia odniósł się prof. Witold Orłowski. Mało prawdopodobne, by tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wróciło do poziomu 5-7 proc., jeśli Zachodnia Europa nie poradzi sobie ze swoimi problemami – mówił Orłowski. Obecną formę radzenia sobie z problemami w naszym kraju określił jako „Cud nad Wisłą”. Dodał  też, że - dzięki temu, że Europa się cofała, a my powoli się rozwijaliśmy, zmniejszył się dystans rozwojowy pomiędzy naszym krajem a krajami Europy Zachodniej.

Spotkanie prowadzone przez wiceprzewodniczącego SLD, Józefa Oleksego miało określone ramy. Głos w debacie zgodny z wcześniej ustalonym programem wzięli także prof. Janusz Czapiński oraz prof. Jacek Raciborski. Ten drugi swoje wystąpienie oparł na teoretycznych rozważaniach o obywatelstwie, państwie i prawach. W kryzysie trzeba zwracać uwagę na przestrzeganie praw ludzi. Rynek zawsze dzieli nierówno – mówił profesor Raciborski. Janusz Czapiński z kolei analizował obraz Polski na tle „starej” i „nowej” Unii Europejskiej. Kapitał ludzi jest mniej ważny niż kapitał społeczny – zaznaczył podczas tej analizy. Klucz według profesora leży we współpracy. Większość Polaków na awersję do współpracy. Boją się być wyprowadzeni w pole – mówił Czapiński. Odniósł się także do tytułu konferencji i powiedział - Polska powinna być bardziej ambitna i przegonić czas. Nie tylko go gonić. 

Na zakończenie odbyła się otwarta dyskusja w której wzięło udział kilkanaście osób. Podsumowania spotkania dokonał Przewodniczący Rady Polityczno-Programowej SLD, Józef Oleksy: Cel konferencji został osiągnięty. Było nim podjęcie rozmowy o sytuacji społeczno-gospodarczej. Dyskusja nastawiona została na poszukiwanie modelu przyszłości. Musimy być nastawieni innowacyjnie, bo tylko tą drogą możemy zyskać przepustkę do przyszłości XXI wieku – powiedział wiceprzewodniczący SLD.

Sojusz zapowiada kolejne merytoryczne dyskusje, o których będzie informował i do których będzie zapraszał grono polityków i naukowców. Jak pokazuje frekwencja zarówno w sali sejmowej, jak wśród osób śledzących przekaz internetowy, tego typu spotkania są bardzo potrzebne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz