piątek, 19 października 2012

In vitro dofinansowane w Częstochowie z budżetu!



http://www.sld.org.pl/aktualnosci/2026-in_vitro_dofinansowane_w_czestochowie_z_budzetu.html
Dofinansowanie do leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Częstochowy w latach 2012-2014 -  dzięki temu programowi mieszkańcy Częstochowy będą mogli starać się o dofinansowywanie leczenia niepłodności metodą in vitro. W czwartek częstochowscy radni zdecydowali, że miasto będzie dofinansowywać leczenie niepłodności właśnie tą metodą.

Program przygotowało Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu. Jego uczestnicy  będą mogli skorzystać z jednorazowego dofinansowania do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w wysokości 3 tys. zł. Resztę  kosztów będą  ponosić sami.

Wsparcie finansowe przeznaczone jest tylko dla małżeństw, które nie mogą zrealizować planów rozrodczych drogą naturalną i  są zameldowane na stałe w Częstochowie przynajmniej od roku. Ważny jest też wiek kobiety - musi mieć ona od 20 do 37 lat. To jednak nie jedyne warunki do spełnienia. Pary, które zdecydują się na leczenie metodą in vitro, muszą zostać zakwalifikowane do leczenia właśnie nią. Ponadto będą też potrzebne dokumenty potwierdzające niepowodzenie wcześniejszego leczenia. Ważne będzie również to czy są  wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

Program startuje od października tego roku i będzie trwał do końca 2014.  Pomysłodawcą dofinansowywania zabiegów in vitro był prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Chcę w ten sposób pomóc mieszkańcom Częstochowy w zrealizowaniu ich planów i oczekiwań. Sam jestem ojcem dwóch wspaniałych dzieciaków i wiem, ile szczęścia mogą przynieść takie szkraby - mówił Krzysztof Matyjaszczyk w jednym z wywiadów.

Prezydent Częstochowy przyznał również, że wie, że istnieje sporo częstochowian, którzy pomimo tego, że bardzo chcą, nie mogą mieć dzieci - Znam osobiście osoby, które sprzedawały swój majątek albo zaciągały kredyty w bankach tylko po to, by móc sfinansować zabieg sztucznego zapłodnienia. Wielu mieszkańców jednak nie może liczyć na pożyczkę i gmina powinna pomagać im w urzeczywistnianiu ich marzeń o własnym dziecku, szczególnie jeśli te marzenia są zbieżne z założeniami rozwojowymi miasta - powiedział Matyjaszczyk. To jednak nie jedyny powód. Okazuje się bowiem, że Częstochowa przez ostanie lata wyludniała się i wskaźnik przyrostu naturalnego był ujemny.

Oprócz dofinansowania leczenia niepłodności metodą in vitro w budżecie miasta znalazły się również środki na szczepienie przedszkolaków przeciwko grypie, badania przesiewowe w szkołach, nowe place zabaw czy fundusze na place rekreacji ruchowej dla seniorów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz