poniedziałek, 22 października 2012

SLD zaprezentowało pomysły na rozwój rolnictwa (DOKUMENT PROGRAMOWY).



http://www.sld.org.pl/aktualnosci/2046-sld_zaprezentowalo_pomysly_na_rozwoj_rolnictwa_dokument_programowy.html
Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej Leszek Miller oraz były minister rolnictwa, europoseł Wojciech Olejniczak zaprezentowali program SLD dla rolnictwa oraz obszarów wiejskich. Prezentacji przyświecało hasło „Polska wieś zasługuje na więcej”.

Dla SLD priorytetem programowym jest zmniejszenie różnic w jakości życia na obszarach wiejskich i w miastach poprzez podniesienie jakości życia na polskiej wsi. Drugim priorytetem jest modernizacja polskiej wsi i rolnictwa dzięki nowej Wspólnej Polityce Rolnej realizowanej w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Zdaniem Wojciecha Olejniczaka polskie rolnictwo nie wykorzystuje obecnie swojego potencjału produkcyjnego. Celem SLD jest zwiększenie opłacalności produkcji rolnej. SLD proponuje następujące narzędzia prowadzące do realizacji tego celu:

* Wyrównanie oraz uproszczenie systemu dopłat bezpośrednich.
* 30-procentowy bonus przy dopłatach dla rolnictwa ekologicznego.
* Stworzenie krajowej definicji aktywnego rolnika.
* Wdrożenie programów wsparcia dla młodych rolników (wsparcie na hektar i jednorazowa premia)
* Wsparcie dla małych rolników m.in. poprzez zwolnienie gospodarstw do 20 hektarów z obowiązku zazieleniania.
* Rozwój systemu zwrotu podatku akcyzowego za zakupione paliwo rolnicze.
* Wsparcie dla komasacji gruntów.
* Przywrócenie rent strukturalnych
* Wspieranie spółdzielczości, grup producenckich i zrzeszeń plantatorów.
* Wspieranie  metod współpracy między różnymi podmiotami w rolnictwie i łańcuchu żywnościowym.
* Rozbudowę systemu doradztwa rolniczego.
* Dodatkowe wsparcie dla rolników gospodarujących na obszarach niekorzystnych warunkach.
* Stworzenie powszechnego, wspieranego przez państwo, systemu ubezpieczeń produkcji rolnej i budynków.
Ponadto zdaniem Wojciecha Olejniczaka konieczna jest reforma instytucji rolnych tak ażeby służyły one rolnikom a nie działaczom. SLD proponuje:

* Połączenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Agencji Rynku Rolnego.
* Likwidację Agencji Nieruchomości Rolnych – przekazanie ziemi samorządom.
* Połączenie inspekcji nadzoru nad produkcją żywności. Utworzenie rządowej agencji na bazie Inspekcji Weterynaryjnej.

Zdaniem SLD należy utrzymać KRUS jednocześnie go reformując. Każdy rolnik, który jest w systemie powinien móc w nim pozostać. W opinii Sojuszu zwolennicy likwidacji KRUS zupełnie pomijają trudną sytuację społeczną na wsi i fakt, że większość osób zagrożonych ubóstwem to właśnie mieszkańcy wsi.

SLD posiada natomiast własną koncepcję modyfikacji zasad funkcjonowania systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych. Składki płacone przez osoby ubezpieczone w KRUS powinny być uzależnione od ich przychodów. Jednym z celów tej modyfikacji powinno być uszczelnienie systemu. Temu celowi może służyć wprowadzenie kryterium minimalnej wartości produkcji gospodarstwa.

W nowym systemie powinny znaleźć się tylko osoby, które rozpoczęły działalność rolniczą po wprowadzeniu nowych rozwiązań. Osoby, które wcześniej rozpoczęły produkcję powinny mieć prawo pozostania w starym systemie. Prawa nabyte osób znajdujących się obecnie w KRUS muszą być bezwzględnie respektowane.

Powyższa zasada dotyczy również systemu podatkowego. Osoby rozpoczynające działalność rolniczą powinny być objęte powszechnym systemem podatkowym. Działający już rolnicy powinni zaś mieć prawo pozostać w starym systemie. Osoby widzące korzyści w przejściu do powszechnego systemu podatkowego powinny mieć taką możliwość. Trzeba pamiętać, że podatek dochodowy nie jest płacony od obrotu, ale od zysku osiąganego z działalności. Dwie najważniejsze korzyści z wejścia do powszechnego systemu podatkowego to możliwość odliczania kosztów prowadzonej działalności i możliwość zwrotu VAT. Rolnicy korzystający z środków unijnych na rozwój gospodarstw i którzy chcą uzyskiwać zwrot VAT-u powinni wchodzić do systemu powszechnego. Oczywiście na zasadzie dobrowolności. Jeśli rolnik nie chce uzyskiwać zwrotu VAT będzie mógł pozostać w starym systemie.

SLD posiada także szereg propozycji prowadzących do poprawy jakości życia mieszkańców wsi. Podczas prezentacji programu wybrane propozycje przedstawił przewodniczący SLD Leszek Miller.

W kwestiach związanych z jakością edukacji i dostępem do  kultury na obszarach wiejskich SLD proponuje:
* Budowę przedszkoli  i finansowanie ich z budżetu państwa.
* Dodatkowe środki dla szkół wiejskich przy rozdzielaniu środków na infrastrukturę sportową, pomoce dydaktyczne, zajęcia pozalekcyjne.
* Likwidację gimnazjów i przywrócenie ośmioklasowej szkoły podstawowej.
* Objęcie dostępem do szerokopasmowego Internetu wszystkich gospodarstw domowych.
* Tworzenie nowych i unowocześnienie istniejących bibliotek.
SLD opowiada się także za stworzeniem gabinetu medycznego w każdej szkole, finansowaniem „Białych niedziel” ze środków NFZ oraz rozwojem systemu opieki nad osobami starszymi.

SLD za konieczne uznaje również inwestycje w infrastrukturę na obszarach wiejskich. Za priorytetowe działania uznajemy:
* Utrzymanie sieci połączeń kolejowych łączącej miasta o znaczeniu lokalnym i uzupełnienie jej siecią komunikacji samochodowej.
* Inwestycje w wodociągi, kanalizację, oczyszczalnie ścieków.
* Wspieranie agroturystyki.
* Przy podziale środków unijnych preferencje dla gmin, które w niewielkim stopniu skorzystały z tych  funduszy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz