poniedziałek, 3 grudnia 2012

Sojusz dla OZE



http://www.sld.org.pl/aktualnosci/2909-sojusz_dla_oze.html
Sojusz Lewicy Demokratycznej chce zadbać o przyszłość sektora energetyki w Polsce dlatego zamierza złożyć do laski marszałkowskiej projekt ustawy dotyczący Odnawialnych Źródeł Energii oraz doprowadzić do jej rozpatrzenia oraz uchwalenia. Dzięki temu OZE odzyskają właściwą pozycję w procesie modernizacji i rozbudowy polskiej energetyki - powiedział podczas prezentacji programu dotyczącego tej tematyki szef SLD, Leszek Miller.

Rząd SLD już w latach 2004/2005 przygotował, a parlament uchwalił, rozwiązania legislacyjne, które zapoczątkowały i umożliwiły rozwój energetyki odnawialnej w Polsce na większą skalę. Efekty tych działań są dzisiaj coraz bardziej widoczne. Przykładem może być chociażby to, że w sektorze OZE pracuje ponad 30 tysięcy osób, elektrownie wiatrowe w 2011 roku dostarczyły łącznie 66 mln złotych dochodu gminom z tytułu podatku od nieruchomości oraz  w  2011 r. wartość podatku dochodowego zapłaconego przez osoby pracujące w przedsiębiorstwach energetyki wiatrowej wyniosła łącznie ok. 10 mln PLN. Dlatego SLD jest zdania, że kontynuacja przyjętych już wtedy regulacji oraz wzbogacenie ich o nowe regulacje UE z 2009 roku dałoby jeszcze lepsze efekty.

Nowy projekt Ustawy zaproponowany przez SLD pozwoli między innymi na dalszy rozwój wszystkich dziedzin OZE w Polsce oraz energetyki rozproszonej i obywatelskiej mikro energetyki, zakończy 2-letni okres niepewności inwestycyjnej w tej dziedzinie, zarówno w odniesieniu do projektów realizowanych jak i planowanych do realizacji oraz umożliwi realizację celów zapisanych w Krajowym Planie Działania na rzecz energetyki odnawialnej (dokument rządowy z 2009 rok, zaakceptowany przez Komisję Europejską - Wokół idei OZE będziemy konsekwentnie budować sojusz we wszystkich środowiskach, począwszy od parlamentarzystów, a na środowiskach negujących tę ideę skończywszy – zapowiedział Leszek Miller.

Sojusz Lewicy Demokratycznej krytykuje jednocześnie rząd za brak działań w kwestii realizacji celów wynikających z pakietu energetyczno – klimatycznego. W lipcu 2012 roku Polska otrzymała  ostrzeżenie przed wszczęciem procesu przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Ostatecznie, Komisja pozwała Polskę przed Trybunał za niewdrożenie w terminie  tak zwanej  dyrektywy energetycznej z 2009 r. Żądana przez Komisję kara przekroczyła w listopadzie  220 mln zł.


Zapraszamy do zapoznania się z programem OZE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz