wtorek, 4 grudnia 2012

Rewolucja "śmieciowa" w samorządach



http://www.sld.org.pl/aktualnosci/2936-rewolucja_smieciowa_w_samorzadach__.html
Szykuje się prawdziwa rewolucja śmieciowa. Od 2013 roku ma działać ustawa,która określa nowe zadania oraz obowiązki dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminach. Zmiany przepisów oznaczają jedno. W przyszłym roku mieszkańcy gmin nie będą musieli samodzielnie zawierać umów na wywóz śmieci, zrobi to za nich gmina, która będzie odpowiedzialna za ich odbiór oraz utylizację.

Są już gminy, które przygotowują się do wprowadzenia nowych rozwiązań. Czego na pewno mogą spodziewać się ich mieszkańcy ? Wiadomo na pewno, że opłata za odbiór śmieci od mieszkańców będzie obowiązkowa, a jej wysokość zostanie ustalona przez gminę. Niestety co roku w lasach i przy drogach przybywają nielegalne wysypiska, ponieważ wiele osób pozbywa się odpadów i tym samym unika opłacania ich wywozu. Opłaty mieszkańców pozwolą na to, by to gmina pokrywała koszty systemu gospodarowania odpadami , czyli między innymi koszty odbierania, transportu oraz zbierania odpadów komunalnych. Wszyscy mieszkańcy zameldowani w gminie będą musieli płacić podatek gminny. 6,5 mld złotych rocznie– szacuje się, że właśnie tyle gminy uzbierają z opłat mieszkańców i firm za odpady. A zatem właścicielem śmieci na swoim terenie jest gmina i to ona jest odpowiedzialna od stycznia 2013 roku za odbiór śmieci i ich dostarczenie na instalację regionalną. Oprócz tego gmina ma podpisać umowę z podmiotem wybranym w drodze przetargu, który ma zajmować się odbiorem odpadów komunalnych i ich dostarczeniem na instalację regionalną. Natomiast te podmioty, które będą ubiegały się o umowę z gminą i chcą przystąpić do przetargu, muszą wpisać się do gminnego rejestru działalności regulowanej,który od 1 stycznia 2012 roku prowadzi burmistrz.

Od dnia wejścia Ustawy w życie, czyli od 1 stycznia 2012 roku, gminy mają 18 miesięcy na rozpoczęcie odbierania odpadów. Jednak do 31 grudnia tego roku muszą przygotować nowe regulaminy utrzymania czystości i porządku oraz przyjąć uchwały w sprawie opłat za gospodarowanie odpadami mieszkańców. A zatem muszą zostać ustalone zasady ich ponoszenia. Tak zwana opłata śmieciowa będzie zależna, zgodnie z ustawą, od liczby mieszkańców, ilości zużytej wody, powierzchni lokalu mieszkalnego czy też od powierzchni gospodarstwa domowego. Wszelkie działania w tej kwestii można znaleźć na stronach internetowych swoich gmin czy miast.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz