http://www.sld.org.pl/aktualnosci/2301-goraca_jesien_2012_beda_protesty_w_europie.html
Europejskie związki zawodowe wzywają do dnia akcji i solidarności w dniu 14 listopada 2012 roku, w tym strajków, demonstracji, pochodów i innych akcji. Oto treść specjalnej deklaracji:
1. Komitet Wykonawczy Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych na swoim posiedzeniu w dniu 17 października 2012 roku wzywa do dnia akcji i solidarności w dniu 14 listopada 2012 roku, w tym strajków, demonstracji, pochodów i innych akcji, mobilizując europejski ruch związkowy wokół polityki EKZZ wyrażonej w Kontrakcie Socjalnym dla Europy.
2. Wyrażamy swój zdecydowany sprzeciw wobec polityk oszczędnościowych, które wpychają Europę w stagnację gospodarczą, a nawet recesję, jak również dalszego demontażu europejskiego modelu społecznego. Środki te, dalekie od przywrócenia zaufania, służą jedynie zwiększaniu nierównowagi i niesprawiedliwości.
3. Wspierając cel osiągnięcia stabilności budżetowej, Komitet Wykonawczy uważa, że recesja może być zatrzymana jedynie w przypadku, gdy ograniczenia budżetowe są zmniejszone, a nierównowaga wyeliminowana, mając na względzie osiągnięcie trwałego wzrostu gospodarczego, spójności społecznej oraz poszanowania wartości zawartych w Karcie Praw Podstawowych.
4. Konsolidacja fiskalna okazała się mieć gwałtowniejszy efekt niż pierwotnie szacowano przez instytucje, w tym Komisję Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW). Faktycznie MFW przyznaje obecnie, że rażąco nie doszacował wpływu środków oszczędnościowych na wzrost gospodarczy. Ta pomyłka ma trudny do oszacowania wpływ na codzienne życie pracowników i obywateli, których reprezentuje EKZZ oraz poddaje w wątpliwość całą podstawę polityki oszczędnościowej Paktu Fiskalnego nakładanego przez Trojkę (Komisja Europejska, MFW, Europejski Bank Centralny).
5. Komitet Wykonawczy dostrzega rosnący opór wśród obywateli i pracowników w zainteresowanych krajach i potwierdza swoje poparcie dla związków zawodowych zrzeszonych w EKZZ. Sytuacja ta wynika z braku koordynacji polityk gospodarczych oraz minimalnych standardów socjalnych w Europie. W kontekście swobodnego przepływu kapitału, daje to swobodę dla konkurencji pomiędzy państwami, w szczególności w kwestii podatków, kosztów pracy i warunków socjalnych.
6. Potwierdzamy, że dialog społeczny i negocjacje zbiorowe są kluczowe dla europejskiego modelu społecznego. Zdecydowanie sprzeciwiamy się frontalnym atakom na te prawa na poziomie krajowym i europejskim. Komitet Wykonawczy EKZZ pilnie wzywa do niezwłocznego przyjęcia i transpozycji porozumień europejskich partnerów społecznych obecnie będących w Radzie.
7. Przypominamy, że Unia Europejska jest konstytucyjnie zobowiązana do „działania na rzecz trwałego rozwoju Europy, którego podstawą jest zrównoważony wzrost gospodarczy oraz stabilność cen, wysoce konkurencyjnej społecznej gospodarki rynkowej, zorientowanej na pełne zatrudnienie i postęp społeczny oraz wysoki poziom ochrony i poprawy jakości środowiska”. Przypominamy ponadto, że poparcie przez EKZZ dla Traktatu Lizbońskiego opierało się głównie na pełnym stosowaniu tych celów.
8. Dostrzegany, że trwają obecnie dyskusje wśród instytucji i rządów na temat potrzeby dalszych zmian w traktatach. Zmiana kierunku jest niezbędna, a priorytetem do rozwiązania kryzysu w linii powinno być skupienie się na z trzech filarach z zaproponowanego przez nas Kontraktu Socjalnego dla Europy, który otrzymuje rosnące wsparcie. Opiera się on na dialogu społecznym i negocjacjach zbiorowych, zarządzaniu gospodarczym na rzecz zrównoważonego wzrostu i zatrudnienia oraz sprawiedliwości ekonomicznej, podatkowej i społecznej.
9. Podkreślamy, że aktywna solidarność, postęp społeczny i demokratyczna odpowiedzialność muszą być integralną częścią projektu europejskiego. Uważamy za konieczne, aby protokół postępu społecznego został dołączony do jakiegokolwiek nowego traktatu jako jego integralna i obowiązująca część. EKZZ będzie w tej kwestii poddawał ocenie każdy nowy etap integracji europejskiej.
Deklaracja przyjęta przez Komitet Wykonawczy EKZZ na posiedzeniu w dniu 17 października 2012 r.
źródło: Kronika Związkowa OPZZ
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz