czwartek, 15 listopada 2012

Stosunki państwo-kościół omówione. Pierwszy "lunch" za nami.



http://www.sld.org.pl/aktualnosci/2583-stosunki_panstwokosciol_omowione_pierwszy_lunch_za_nami.html
Pierwsze spotkanie z cyklu "Lunche czwartkowe SLD" już za nami. Eksperci i politycy Sojusz dyskutowali w temacie "Stosunki państwo-kościół".

Spotkanie otworzył Sekretarz Generalny SLD, Krzysztof Gawkowski, który witając zebranych gości zaznaczył, że to pierwsze, ale nie ostatnie tego typu przedsięwzięcie. W założeniu "Lunche czwartkowe SLD" to cykl spotkań, które dogłębnie analizować będą zagadnienia ideologiczne i programowe - mówił Gawkowski.

Referat wprowadzający przedstawiła eurodeputowana SLD Joanna Senyszyn, której tezy pobudziły innych do dyskusji. Europosłanka postulowała na przykład konieczność weryfikacji wszystkich decyzji podjętych przez komisję majątkową. Wyliczała także kwoty, które państwo łoży na utrzymanie kościoła katolickiego w Polsce. Lekcje religii to koszt 1,5 miliarda, a zwolnienia podatkowe kościelnych osób prawnych to kolejne 3,5 miliarda mniej w budżecie - mówiła Senyszyn.

Równie ciekawe wystąpienie miał zajmujący się od lat tematyka stosunków państwo-kościół dr Paweł Borecki. Naukowiec mówił o tym, jakich wrogów potrzebuje kościół by istnieć, ale wskazywał także na to, że część osób odchodzi od kościoła ze względów politycznych, a nie światopoglądowych. Borecki odniósł się też do bieżących wydarzeń i nasilającego się nacjonalizmu. Część skrajnego nacjonalizmu będzie szła pod rękę z kościołem. To towarzystwo trzeba objąć stałym rozpracowywaniem przez służby bezpieczeństwa państwa - konkretnie apelował Borecki.

Głos zabrała również prof. Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska, która zaskoczyła tezą, że warto rozmawiać ze Stolicą Apostolską. Dodała jednak na jakiej płaszczyźnie. Mamy konkordatowy oręż w postaci artykułu 22. Mowa o komisji finansowej, która do tej pory nie powstała.

Uczestnicy drążyli tematy dogłębnie, ale nie zabrakło także ostrych sformułowań. Joanna Senyszyn spuentowała dyskusję stwierdzeniem dotyczącym metody zapłodnienia: Kościół zwalcza in vitro, bo jest to konkurencja dla niepokalanego poczęcia - powiedziała.

Dyskusja odbywała się w gronie specjalistów, polityków i ekspertów. Udział w seminarium wzięli także prof. Andrzej Izdebski czy dr Jacek Tabisz. Całość dostępna będzie na kanale SLD w serwisie Youtube już niebawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz