poniedziałek, 24 czerwca 2013

Staniszew, Swoboda i Schulz w mocnym wezwaniu o sprawiedliwszą Europę


Rada PES zebrała się dziś, 22 czerwca w Sofii pod hasłem „Zbudujmy sprawiedliwszą przyszłość dla Europy”. To główne wydarzenie w kalendarzu PES, tuż przed rozpoczęciem ostatnich przygotowań do wyborów europejskich w 2014 roku.

PES ponownie potwierdziła zobowiązanie dotyczące wartości demokracji, równości i solidarności. Te wartości są kamieniem węgielnym Programu Fundamentalnego PES, dokumentu, który zostanie przyjęty przez delegatów na Radę i będzie służyć za podstawę do Manifestu PES na wybory do Parlamentu Europejskiego.

Jak powiedział w mowie otwierającej Siergiej Staniszew „nadchodzące wybory europejskie są dla nas możliwością postawienia naszych rozwiązań i wartości podstawowych na samym szczycie agendy europejskiej. Musimy przywrócić życie idei europejskiej przywrócić wiarygodność instytucjom. Obywatele chcą wierzyć, że kryzys nie będzie trwał wiecznie, że lepsza i bardziej społeczna Europa".

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz podkreślił, że „potrzebujemy Europy, która odpowiada na obawy ludzi: oni czekają na nasze rozwiązania, które rozwiążą problem bezrobocia wśród ludzi młodych, oczekują sprawiedliwszej, demokratycznej i socjalnej Europy, a nade wszystko domagają się godnego życia dla siebie i swoich dzieci. Ludzie oczekują odpowiedzi”.

Martin Schulz pochwalił również szefa PES, S. Staniszewa za jego propaństwową postawę w obliczu różnych lokalnych nacisków. Powiedział, że był „dumny z przywództwa Siergieja i jego otwartej postawy” Przewodniczący Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim, Hannes Swoboda powiedział: „Jestem bardzo szczęśliwy będąc w Sofii na Radzie PES, gdzie mogę podkreślić wagę współpracy wszystkich postępowych sił w Europie. Razem możemy wyprowadzić Europę z kryzysu i zbudować sprawiedliwszą Europę, bazującą na równości I sprawiedliwości społecznej.” H. Swoboda zaznaczył również potrzebę reformy systemu finansowego. „Musimy walczyć z rajami podatkowymi. Bilion euro jest tracone co roku, podczas gdy pieniądze te winny być inwestowane we wzrost i miejsca pracy. Obywatele chcą, aby ich pieniądze do nich wróciły”.

Podczas spotkania liderzy PES i delegaci zaprezentowali konkretne propozycje dotyczące budowy europejskiej polityki przemysłowej, bazującej na innowacjach i wysoko wykwalifikowanej sile roboczej. Zamiast konkurować z rynkami wzrastającymi poprzez redukcję zarobków i ochrony praw pracowniczych, socjaliści i socjaldemokraci naciskają na inwestowanie w podniesienie kwalifikacji robotników, aby podnieść wzrost gospodarczy i polepszyć warunki pracy wszystkich Europejczyków.

Sojusz Lewicy Demokratycznej reprezentowany był przez Wiceprzewodniczącą SLD, Paulinę Piechnę-Więckiewicz.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz