czwartek, 20 czerwca 2013

Kongres Polskiej Lewicy: Sprawozdanie z panelu "Światowy kryzys gospodarczy"


Notatka z panelu dyskusyjnego „Gospodarka polska wobec światowego kryzysu" (światowy kryzys gospodarczy) - Warszawa 16 czerwca 2013 r. 


W dniu 16 czerwca 2013 r., na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas Kongresu Polskiej Lewicy – odbył się panel dyskusyjny pt. „Gospodarka polska wobec światowego kryzysu (światowy kryzys gospodarczy)”. Spotkanie zainicjował i poprowadził profesor Grzegorz W. Kołodko (jeden z najskuteczniejszych ministrów finansów w Europie środkowo-wschodniej), wzięli w nim udział przedstawiciele czołowych ośrodków naukowych w kraju, jedni z najwybitniejszych ekonomistów w Polsce – prof. Elżbieta Mączyńska, prof. Bogusław Liberadzki, dr hab. Ryszard Michalski, drMarcin Piątkowski oraz Poseł na Sejm RP Ryszard Zbrzyzny.

Otwierając dyskusję prof. Grzegorz W. Kołodko podkreślił, że głównym celem debaty jest pokazanie uwarunkowań i perspektyw rozwoju gospodarczego w Polsce na tle tego, co się dzieje w gospodarce światowej. Profesor Kołodko pierwsze pytanie zadał profesor Elżbiecie Mączyńskiej: na czym powinna polegać społeczna gospodarka rynkowa. Pani prof. odpowiedziała, że społeczna gospodarka rynkowa to jest model ustroju gospodarczego bazujący na teorii ordoliberalnej, charakteryzującej się w odróżnieniu od neoliberalizmu ładem gospodarczym. Neoliberalizm z kolei pozbawiony jest etyki oraz moralności. Społeczna gospodarka rynkowa jest najlepsza dla Polski, gdyż łączy kwestie gospodarcze ze społecznymi. Najważniejszą wartością społecznej gospodarki rynkowej jest ukierunkowanie wszystkich interesów na człowieka, jako największej wartości. Profesor Mączyńska w opozycji do neoliberalizmu – skierowała uwagę na zalety ordoliberalizmu jako teoretycznej podstawy kształtowania nowych wzorców instytucjonalno-ustrojowych. 

Następne pytanie prof. Grzegorz W. Kołodko skierował do dr hab. Ryszarda Michalskiego na temat realizacji założeń społecznej gospodarki rynkowej realizowanej przez rządy SLD w latach 1993 – 1997 i 2001 – 2005, dlaczego ten nurt ekonomiczny nie zdominował całej transformacji, a także jakie wnioski powinny płynąć dla lewicy na przyszłość. Dr hab. Ryszard Michalski podkreślił, że największym problemem polskiej transformacji była dominacja neoliberalizmu nad ordoliberalizmem. Polska powinna jak najszybciej zmienić model gospodarczy, który jest w zbyt dużym stopniu oparty na zasilaniu zewnętrznym. Należy zbudować sprawiedliwy system podatkowy, który powinien się opierać na opodatkowaniu przede wszystkim konsumpcji luksusowej, a nie na opodatkowywaniu całej konsumpcji. Lewica powinna wdrażać podatek progresywny, który sprzyja zmniejszaniu nierówności dochodowych oraz podatek katastralny. Wyższe opodatkowanie najbogatszych powinno przyczynić się do zwiększenia jakości usług publicznych dla wszystkich obywateli. Przez zły system podatkowy mamy gorszy dostęp do służby zdrowia, edukacji, kultury. Zdaniem dr hab. Ryszarda Michalskiego jedynym momentem, w którym była realizowana polityka społecznej gospodarki rynkowej był czas rządów SLD – PSL w latach 1993 – 1997. Jednakże największym błędem transformacji była zbyt daleko idąca prywatyzacja oraz uzależnienie polskiej gospodarki od czynników zewnętrznych. Błędem Polski było przyjęcie na początku lat ’90 założeń neoliberalnych, które służyły głównie największym graczom na rynku. 

Zdaniem profesora Grzegorza W. Kołodko polityka podatkowa powinna być skoncentrowana na kapitał ludzki, lepszy dostęp do usług publicznych. Społeczna gospodarka rynkowa powinna być skoncentrowana na realizację celów społecznych, a nie odwrotnie. W społecznej gospodarce rynkowej to państwo odpowiada za spójność społeczną, podporządkowuje zyski pod cele społeczne. Największą wadą obecnego systemu neoliberalnego jest wspieranie nierówności społecznych i spekulacji.

Odpowiadając na pytanie profesora Grzegorza W. Kołodki o kwestie inwestycji, ze środków pomocowych z Unii Europejskiej (UE), profesor Bogusław Liberadzki stwierdził, że zgodnie z Traktatem Lizbońskim najważniejszym celem UE jest podnoszenie jakości życia. Lewica nie powinna być za systemem liberalnym, który jest charakterystyczny dla chadecji i liberałów, a do którego zniechęcona jest większość obywateli UE. Podkreślił, że za rządów SLD podwyższono znacznie PKB, zmniejszono bezrobocie, zwiększono ilość miejsc pracy, wprowadzono Polskę do UE. Profesor Liberadzki podkreślił, że od UE dostaliśmy 80 mld Euro, które mogliśmy przeznaczyć na wiele kluczowych inwestycji. Polska powinna realizować politykę spójności dzięki mądrej polityce podatkowej tj. obniżenie VAT-u, przywrócenie trzeciej stawki PIT dla najbogatszych, podatek od transakcji finansowych. Profesor zwrócił uwagę, że lewicy nie powinno zależeć na wysokim opodatkowaniu, ale na sprawiedliwym opodatkowaniu, które będzie przeznaczane na cele społeczne. Środki UE powinny być inwestowane w kapitał ludzki poprzez organizowanie szkoleń, przywrócenie szkolnictwa zawodowego, które zostało zniszczone przez prawicowe rządy. Postępowa polityka powinna polegać na inwestowaniu środków UE na powstanie nowych miejsca pracy, na nowe fabryki oraz infrastrukturę. 

Dr Marcin Piątkowski podkreślił, że zwiększenie bezrobocia, zmniejszenie wzrostu gospodarczego nie można składać na światowy kryzys gospodarczy. Zaznaczył, że w przyszłości trzeba doprowadzić do wzrostu gospodarczego, zmniejszenia bezrobocia. Największym problemem w Polsce jest fakt, że dochody najbiedniejszych rosną wolniej od dochodów najbogatszych, co pogłębia rozwarstwienie społeczne. Podkreślił, że progresywne, postępowe państwo powinno koncentrować się na zapewnieniu dobrego dostępu do usług publicznych. Polska dzięki odpowiedniej wizji może rosnąć w tempie 5% rocznie, co miało już miejsce podczas realizowania tzw. strategii dla Polski w latach 90 (XX wieku). Polska powinna dążyć do zwiększenia konkurencyjności gospodarki przez inwestycje w edukację, kształcąc wykwalifikowaną kadrę. Przyszłością powinna być sprawiedliwość społeczna, wzrost gospodarczy, progresywne państwo. Dr Marcin Piątkowski zwrócił uwagę, że mimo różnych wad dużym sukcesem Polski jest to, że przeszła najskuteczniej spośród wszystkich państw Europy środkowo – wschodniej przez transformację ustrojową. 

Poseł Ryszard Zbrzyzny podkreślił, że Polska jest bogata pod względem kapitału ludzkiego, zasobów oraz gospodarki. W związku z tym lewica powinna postawić pytanie jak te wszystkie bogactwa wykorzystać w czasach globalizacji i innowacyjności. Poseł wskazał na błędy, które zostały popełnione w czasach transformacji ustrojowo – systemowej tj. dominacja fiskalizmu, prywatyzacja. Zaznaczył, że polski rząd powinien opracować strategię, która definiowałaby jakie przedsiębiorstwa należy sprywatyzować, a jakie zostawić państwowe. Ryszard Zbrzyzny za konieczne uznał uporządkowanie finansów publicznych, gdyż bez tego nie może dobrze funkcjonować gospodarka. 

Dr hab. Ryszard Michalski zwrócił uwagę, że największym błędem władzy jest cięcie wydatków publicznych. Zauważył, że dużym problemem jest paraliż administracji publicznej, brak dobrych decyzji, rozbudowana biurokracja. Zaznaczył, że mamy obecnie zapaść w inwestycjach zagranicznych, inwestycjach publicznych.  Profesor Elżbieta Mączyńska podkreśliła, że kluczowe dla rozwoju gospodarki powinno być współdziałanie pracodawców z pracownikami, rozwój polskiej produkcji oraz przygotowanie nowej strategii gospodarczej dla Polski. 

Profesor Bogusław Liberadzki zaznaczył, że Polska ma przewidziane duże pieniądze w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020, które należy mądrze zainwestować. Profesor dodał że ogromnym błędem polskiego rządu jest brak spójnego planowania budżetu na siedem lat. 
Profesor Grzegorz W. Kołodko zaznaczył, że najkorzystniejsze dla Polski były rządy Sojuszu Lewicy Demokratycznej w latach 1993-1997 oraz w latach 2001 – 2005, gdyż udało się wtedy zmniejszyć bezrobocie o 1/3, inflację o 2/3, dług publiczny, a także doprowadzając do rekordowego wzrostu gospodarczego na poziomie 5% i 7%. W latach 1993-1997 więcej osób wracało do Polski niż wyjeżdżało. Receptą dla polskiej gospodarki powinno być zwiększanie inwestycji, zwiększanie wydatków społecznych, a nie schładzanie polskiej gospodarki przez cięcia, jak to robi do tej pory konserwatywna prawica. Lewica powinna być pragmatyczna i postępowa, powinna dążyć do spójności społecznej. Należy prowadzić dialog społeczny, który przekona polskie społeczeństwo do lewicowego programu gospodarczego. 

Panel dyskusyjny z uwagi na ciekawą formułę i duże zainteresowanie stanowił znakomite forum myśli naukowej i wymiany poglądów. Podczas panelu zadano także pytania do prowadzących oraz podkreślono zasługi Sojuszu Lewicy Demokratycznej dla rozwoju gospodarczego Polski. 
Profesor Kołodko wraził przekonanie, że polityka realizowana przez postępową formację lewicową jest potrzebna w celu budowy społecznej gospodarki rynkowej, będącej alternatywą dla dominującej doktryny neoliberalnej. 


Jakub Zamana 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz