środa, 5 czerwca 2013

Krzysztof Gawkowski: Kościelne gierki!


Przez Polskę przetoczyła się dyskusja na temat zakazu handlu w niedzielę. Dyskutować warto. Podobne uregulowania funkcjonują w wielu państwach Europy Zachodniej. Na tę debatę wybrano jednak bardzo zły moment. Polska gospodarka ledwo zipie. Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę wprowadziłoby Polskę w recesję.

Drugie zagrożenie to bezrobocie. Gdyby wszyscy pracownicy marketów byli zatrudniani przez sklepy na etat, sytuacja nie byłaby aż tak dramatyczna. Niestety jednak tak nie jest. W sytuacji, w której to agencje pracy tymczasowej zatrudniają sporą część pracowników marketów, istnieje realna groźba natychmiastowych zwolnień po prowadzeniu zakazu handlu w niedzielę. A przecież dzisiaj to brak pracy jest najważniejszą troską Polaków.

Jawnym lub ukrytym argumentem większości zwolenników wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę jest zagonienie Polaków do kościołów. Nadzieje są jednak płonne. Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje w najbardziej zlaicyzowanych państwach Europy (Francja, Belgia), a tłumów w kościołach tam nie ma. Kościół odtrąca ludzi poglądami w takich kwestiach jak antykoncepcja, czy in vitro. Również w Polsce, jeśli hierarchowie chcą powstrzymać odpływ ludzi z kościołów, niech dostosują swoje nauczanie do XXI wieku, zamiast wprowadzać zakazy.

Zresztą – wbrew temu co sugerują niektórzy prawicowcy – niedzielne zakupy nie stały się narodowym hobby Polaków. Według badania „Time Budget Survey 2013” przeprowadzonego przez firmę GfK w niedzielę na zakupy wybiera się 19 procent respondentów. Na niedzielną mszę chodzi wg danych kościelnych 40 procent Polaków. Czyli dwa razy więcej niż na zakupy. I ponad dwa razy mniej, niż jest w Polsce deklaratywnych katolików.

Kościół niech nie miesza się do form spędzania przez Polaków czasu wolnego. Od tego wiernych mu nie przybędzie. A na dyskusję o ograniczeniach handlu w niedzielę poczekajmy do zakończenia kryzysu. Na razie ustawa zakazująca handlu w święta państwowe i kościelne dobrze spełnia swoją rolę.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz