czwartek, 20 grudnia 2012

PE: Lepszy dostęp do bazy odcisków palców azylantów, ale pod większym nadzorem



http://www.sld.org.pl/aktualnosci/3314-pe_lepszy_dostep_do_bazy_odciskow_palcow_azylantow_ale_pod_wiekszym_nadzorem.html
Unijne organy ścigania, takie jak policja czy Europol, powinny mieć dostęp do bazy zawierającej odciski palców osób ubiegających się o azyl (Eurodac), by móc przeciwdziałać łamaniu prawa, wykrywać i śledzić osoby je naruszające oraz ułatwić przeprowadzanie śledztw. Wgląd w dane poufne powinien być jednak wyjątkowo dobrze strzeżony - przyznali eurodepuotowani, którzy głosowali nad propozycją podczas posiedzenia komisji wolności obywatelskich 17 grudnia.
Czym jest Eurodac?

Eurodac to baza odcisków palców nielegalnych imigrantów oraz osób starających się o uzyskanie azylu na terytorium Unii Europejskiej. System powstał na mocy "Rozporządzenia Dublin II", dzięki któremu wprowadzono zasadę odpowiedzialności pojedynczych państw za wpływające do nich wnioski o azyl. Eurodac obejmuje także: Norwegię, Islandię, Szwajcarię i Liechtenstein.

Walka z przestępczością i terroryzmem

Dlaczego potrzebne są zmiany w funkcjonowaniu tego narzędzia? Do tej pory wielokrotnie podnoszone były kwestie lepszego zabezpieczenia danych oraz udziału systemu w zwalczaniu przestępczości.
"To rozwiązanie poprawi bezpieczeństwo w UE. Organy ścigania w państwach członkowskich będą w stanie porównać odciski palców pochodzące z miejsc popełnienia przestępstwa z tymi gromadzonymi przez Eurodac. Dzięki temu możemy znacząco przyspieszyć identyfikację podejrzanych, ofiar oraz świadków przestępstw" - mówiła sprawozdawczyni Monica Luisa Macovei (Europejska Partia Ludowa - EPP).

Posłowie za lepszą ochroną danych

Podczas debaty, europosłowie podkreślili konieczność zagwarantowania lepszej ochrony danych osobowych. Opowiedzieli się za wprowadzeniem ściślejszych regulacji, w tym: konieczności informowania azylantów o możliwości wykorzystania ich danych przez organy ścigania; szczegółowej kontroli wniosku o uzyskanie danych z Eurodacu przez odpowiednią jednostkę, która będzie miała za zadanie sprawdzić legalność dokumentu i jego zgodność z unijnymi przepisami dotyczącymi ochrony danych w Unii Europejskiej. Ponadto, każdy z wniosków powinien być archiwizowany i dostępny przez przynajmniej miesiąc po podjęciu decyzji.

Następnym krokiem na drodze zmian zasad działania Eurodac po debacie w komisji, będą rozmowy sprawozdawczyni z Radą Europejską, które są zaplanowane na 18 grudnia 2012r.

Źródło: Parlament Europejski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz