poniedziałek, 22 lipca 2013

Eksperci zgodzili się z tezami SLD


Po sejmowym spotkaniu ekspertów w sprawie finansowania partii politycznych z budżetu państwa zdecydowana większość z nich zgodziła się z tezami zawartymi w projekcie, który przedstawił dziś Sojusz Lewicy Demokratycznej. Finansowanie powinno pozostać, możliwe są jednak zmiany wprowadzające większą przejrzystość wydatków partyjnych.

W niedzielę w Sejmie odbyło się spotkanie zorganizowane z inicjatywy marszałek Ewy Kopacz. Przedstawiciele SLD za pośrednictwem posła Tadeusza Iwińskiego zaprezentowali swój własny projekt ograniczeń w finansowaniu partii, który wskazuje jednak na potrzebę utrzymania przekazywania środków z budżetu na ten cel. Na spotkaniu obecni byli eksperci, ekonomiści,  konstytucjonaliści. Z ramienia Sojusz obecni byli również; poseł Zbyszek Zaborowski, skarbnik partii Kazimierz Karolczak oraz dyrektor Centrum Medialnego SLD, Krzysztof Klimczak.

Skoro chcemy mieć parlament oparty na systemie partyjnym, to od finansowania partii z budżetu państwa nie da się odejść - mówił prof. Piotr Winczorek. Konstytucjonalista zaproponował również, by kontrolę oprócz Państwowej Komisji Wyborczej sprawowała również Najwyższa Izba Kontroli.

Jeśli partie nie są finansowane z budżetu, to państwem rządzi pieniądz - mówiła z kolei etyk z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Joanna Górnicka-Kalinowska. Dyskusja toczyła się też w sprawie obniżenia 3 proc. progu uprawniającego partie do otrzymania subwencji budżetowej. Część z osób była przeciwna, część przychylała się do takiego rozwiązania. Górnicka-Kalinowska uważa, że warto rozważyć taką opcję. 

Już w piątek SLD zapowiedziało, że właśnie podczas niedzielnego spotkania zaprezentuje własne rozwiązania w formie projektu ustawy (do pobrania tutaj >>>). Projekt ten prowadzony jest w izbie przez Zbyszka Zaborowskiego. Dzisiejsze wypowiedzi ekspertów były w wielu przypadkach zbieżne z treścią projektu Sojuszu, a większość specjalistów również wypowiedziała się przeciw likwidacji finansowania. Podobnie jak SLD wielu z ekspertów jest przeciw prywatyzacji prawodawstwa w tej materii. 


W związku z głosami podczas debaty SLD postanowił przyjrzeć się dyskusji raz jeszcze na posiedzeniu własnego klubu parlamentarnego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz